پای درس آیت الله مجتبی تهرانی

ممکن است که مراجعین انسان در روابط گوناگون دیداری، رفتاری و شنیداری نقش تخریبی داشته باشند. همان‏طور که اینها می‏‌توانند نقشِ سازندگی داشته باشند، نقشِ تخریبی هم دارند و اینها هم در سه رابطه مطرح است: دیداری، شنیداری و گفتاری. مثلاً افرادی که مراجعه می‏‌کنند در موردی که خیلی بارز هم هست مراجعین به شخص، از جنسِ مخالف باشند. این مسأله چون مورد ابتلا است، عرض می‏کنم که اگر شخص زن است، مراجعه کننده او مرد باشد و اگر مرد است، مراجعه کننده او زن باشد.

در روایتی از پیغمبر اکرم(ص) داریم که فرمودند: هیچ روزی نیست مگر این‏که دو فرشته با هم ندا می‌‏کنند و داد می‌‏زنند که «وای بر مردان از زنان و وای بر زنان از مردان!».

نکته‌‏ای در این روایت است که من این را عرض می‏‌کنم. در روایت دارد، هیچ روزی، هیچ صبحی نیست دو ملک ندا می‏‌کنند «وای بر مردان از زنان و وای بر زنان از مردان»؛ حالا چرا نمی‏‌گویند: هیچ شبی نیست مگر این‏که...؟ جهت این است که روابط اجتماعی در روز برقرار می‌‏شود. شب هر کسی در خانه‏ خود است. در روز است که هم‏جنس‏ها و مخالف جنس‏ها در صبح روابط اجتماعی دارند. سخن پیغمبر اکرم(ص) در مورد اختلاف جنسیّتی است.

یکی از خطرات مهم مراجعین این است که هم‏جنس نباشند، اینجا است که زمینه فراهم می‏‌شود آن بعدِ شیطانی را شکوفا و زنده کند و نقشِ تخریبی داشته باشد. مخصوصاً این‏که شرایط هم طوری باشد که جنبه خصوصی پیدا کند. یک وقت به قول ما طلبه‏‌ها در ملاء عام است و یک وقت رابطه شکل پنهانی دارد و در برابر دیگران نیست. آن‏ رابطه‌‏ای که جنبه خصوصی دارد، بدتر است.

روایتی است از پیامبر که فرمودند: خیال نکنید در ملاقاتِ خصوصی زن و مرد نامحرم، فقط شما دو نفر هستید، در واقع شما سه نفر هستید و سومین نفر شما شیطان است! چشمهایتان نمی‏‌بیند. بی برو برگرد شیطان سومین نفر است. من نمی‏‌خواهم واردِ مسائل فقهی شوم، فکر کنم در توضیح المسائل نوشته‌‏ام که «خلوت با اجنبی حرام است».

خلوت کردن با نامحرم در روابطِ گوناگون که سرآمدش دیداری و شنیداری و رفتاری است، اثر گذار است. روایتی از حضرت زهرا(س) است که از حضرت سؤال کردند بهترین صفت زن‏ها چه چیزی است؟ حضرت فرمودند: بهترین صفت برای زنان این است که مرد، زن را نبیند و زن، مرد اجنبی را نبیند.

اگر کسانی که شعار می‌‏دهند، امّا شعور ندارند، بگویند: خودِ حضرتِ زهرا رفتند مسجد و خطبه خواندند و یا حضرت زینب هم خطبه خواندند؛ ما در جواب می‏‌گوییم: وقتی حضرت زهرا به مسجد رفتند، بحثِ وظیفه شرعی و واجب الهی مطرح بود و باید حضرت به مسجد می‏‌رفتند و به وظیفه‏‌شان عمل می‏‌کردند. بحث وظیفه غیر از حرفی است که ما داریم می‏‌زنیم. آنجا بحث مراجعه نیست، یک وقت اشتباه نشود! گاهی عوام چنین مغالطه‏‌هایی می‏‌کنند. حضرت وظیفه‏‌اش بود که برود و رفت.

من در مورد این خطبه حضرت زهرا بحث کرده‏‌ام و آن را نوشته‏‌ام که الحمدلله منتشر هم شده است. نوشته‏‌ام به چه صورت و با چه پوششی به مسجد رفتند؛ حتی زنانی آمدند و اطراف حضرت زهرا را گرفتند که حتی پیکره‏‌اش هم معلوم نشود.

منبع:سلسله جلسات" غیرت مومن ، جلسه 30"