باشگاه جوانی برنا/به چه نوع تحقیقی می توان برای ازدواج اعتماد کرد؟ می توان با تحقیق به عیوب فرد پی برد؟"محمدقاسمی"، دکترای روانشناسی تربیتی و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد شهرکرد: تحقیق از موقعیتی به موقعیت دیگر مثل محل سکونت، محل کار و محل تحصیل فرق می‌کند و اگر فرد، از موقعیت‌های مختلف این اطلاع را جمع آوری کند به نتیجه مستندتری دست پیدا می‌کند. همچنین اگر از افرادی سوال پرسیده شود که منابع موثقی باشند، بررسی همه این اطلاعات می‌توانند درصد بالایی از شناخت را به فرد بدهند.

نکته مهم در این مساله این است که پرسش از منابع موثق انجام شود چرا که اگر این منابع موثق نباشد بیشتر کلی گویی مطرح شده و شناخت لازم حاصل نمی‌شود.


فردی که برای تحقیق می‌رود باید سوالات جزئی بپرسد. مثلا این که فرد چه نوع دوستانی دارد؟ شما دیدید نماز بخواند؟ در تحقیق باید جزئی‌نگر بود. رفتار در محل، برخوردهای مذهبی و رفت و آمد با دوستان را باید به صورت ریزتر بررسی کرد تا بتوان اطلاعات کافی را از آنها بدست آورد.

معمولا افراد رفتارهای منفی خود را تا حد ممکن پنهان می کنند. اما وقتی این سوالات پرسیده می شود و با بررسی رفتار و برخورد در اجتماع و محیط کار تا حدودی می توان به آنها پی برد.


اینکه کسی کنترلی روی خشم خود دارد یا نه، مسوولیت پذیر هست یا نه، صداقت دارد یا نه باید در موقعیت ها به دست می‌آید و با تحقیق مشخص نمی‌شود.