باشگاه جوانی برنا/ داستان پاسخ به پرسش‌های جوانی از آن‌جایی آغاز شد که سعی داشتیم راه‌حل‌هایی برای کمک به دخترها و پسرهایی که در سن ازدواج قرار دارند بیابیم که ماندگار و همیشگی باشند. بنابراین شیوه‌ی پاسخ‌گویی کوتاه مشاوران و کارشناسان خانواده و ازدواج را انتخاب کردیم تا برای همه جوان‌ها کاربرد داشته باشد. سوال‌هایی با موضوع ازدواج، معیارهای ازدواج، چگونگی درک یکدیگر، معیارهای همسر و والدین خوب بودن، عادات و رفتارهای قبل و بعد از ازدواج و ... از جمله این گفت‌وگوها بود که در ادامه تعدادی از مهم‌ترین آن‌ها را می‌خوانید.

برای همسر خوب بودن چه باید کرد؟
آن‌چه که باعث می‌شود زوجی زندگی خوبی را تجربه و به همدیگر کمک کنند، آن چیزی است که تلاش برای زندگی خوب را در آن‌ها زیاد می‌کند، یعنی هر چقدر این دو نفر نسبت به هم محبت بیشتری نشان دهند و صمیمیت را تجربه کنند، آرامش و آسایش فکری‌شان برای ادامه زندگی بیشتر می‌شود و هر چقدر که زمان می‌گذرد، به جای این‌که در مقابل هم قرار بگیرند، مثل دو دوست یکدیگر را می‌بینند و چنین رابطه‌ای است که سال‌های سال دوام دارد و هر چه زمان می‌گذرد به جنبه‌های مثبت آن افزوده می‌شود. اما اگر به جنبه‌های منفی یکدیگر توجه کنند طبیعی است فاصله‌شان نسبت به هم زیاد شده و این رابطه استمرار نخواهد داشت.


همسرتان را همان‌طور که هست بپذیرید
برای داشتن ازدواج‌های موفق در جامعه باید یک برنامه 50 ساله ریخت. یعنی برای دو نسل برنامه‌ریزی کنیم و پایه‌های فکری فرد را بر مبنای درست قرار دهیم. تغییر دادن یک انسان 30 ساله بسیار سخت است.


کلید ابراز عشق را در زندگی مشترک پیدا کنید
قطعا لازم است که زوج‌ها هیچ فرصتی را برای گفتن "دوستت دارم" هدر ندهند، چرا که دوام زندگی فقط بر پایه مسایل عادی نیست. اما بهترین روش در مورد این‌که چطور می‌توانند به هم ابراز محبت کنند، این است که در ابتدا برای همدیگر حق حیات انسانی قائل باشند، یعنی قبل از این‌که احساس کنند طرف مقابل‌شان یک زن یا مرد است، بدانند که انسان است. انسان موجودی است که حق انسانی دارد و یکی از حقوقش، محبت است، بنابراین زمانی که انسان تبدیل به زن یا شوهر می‌شود، این قضیه روی دیگری پیدا می‌کند و این قضیه حادتر می‌شود.


زوج‌ها می‌توانند تاثیر مثبت روی یکدیگر بگذارند
اگر زن بتواند ویژگی‌های خاص خودش را پیدا کند، از مهارت‌های همسرداری که قبل از ازدواج و یا در حین ازدواج به دست آورده، استفاده کند و ایده‌آل‌های خودش را دقیقا بشناسد، می‌تواند تاثیر مثبتی بر روی همسرش بگذارد و در خیلی موارد در رفتار همسرش تغییر ایجاد می‌کند، البته این تغییر به شکلی اتفاق می‌افتد که ممکن است دیگران از این تغییرات مطلع نشوند.


حق طلاق در حل مشکلات زوج‌ها کارساز نیست
در جنبه روانشناسی این مهم است که وقتی دو نفر درگیر رابطه‌ای می‌شوند، هدف‌شان زندگی مشترک است و در این زندگی قرار بر این است که بین‌شان سازگاری، امنیت و حمایت عاطفی باشد. به نظر می‌رسد که انجام برخی شیوه‌ها نظیر دادن حق طلاق به زن، به تنهایی برای استحکام زندگی مشترک کارساز نیست و فقط به عنوان عامل فشار یا بازدارنده اعمال می‌شود.


همسران به عذرخواهی از یکدیگر عادت کنند
زن و شوهر در زندگی‌شان به عذرخواهی از یکدیگر عادت کنند، این کار به نفع هر دوی آنها است. باید توجه داشت کینه توزی کاملا بر تربیت فرزندان تاثیر می گذارد. همسران با ایجاد محیط ناامن از نظر عاطفی نمی توانند فرزندان سالمی تحویل جامعه دهند.


چه کسی گفته همسر نمی‌تواند دوست خوبی باشد!
چه کسی گفته که همسر بودن با دوست بودن تناقض دارد؟ چه کسی گفته که همسر نمی‌تواند دوست خوب باشد و یا بر عکس، دوست خوب نمی‌تواند همسر خوبی باشد؟ دوستی و همسری هیچ‌گونه تناقضی با هم ندارند و نقیض یکدیگر هم نیستند که اگر گفته شود زن و مردی با هم همسر باشند، نمی‌توانند با هم دوست باشند. به نظرم صورت این مساله که این قضیه را به عنوان شبهه مطرح می‌کنند، اشکال دارد.


صداقت، اساسی‌ترین آجر بنای اعتماد است
گاهی افراد خود را چیزی که نیستند، وانمود می‌کنند و وقتی وارد زندگی می‌شوند خلاف گفته‌ها را می‌بینند و این موجب سلب اعتماد می‌شود. باید بدانیم که حق دو طرف است تا در مورد مساله‌ای که می‌خواهند راجع به آن تصمیم‌گیری کنند؛اطلاعات کافی داشته باشند. رو راست بودن و درک یکدیگر در زندگی باعث می‌شود افراد بتوانند به یکدیگر اعتماد داشته باشند. حتی شنونده خوبی بودن در اعتماد کردن افراد، خیلی نقش دارد. گاهی اوقات هنوز با کامل نشنیدن صحبت‌های طرف مقابل، در مورد شنیده‌ها قضاوت می‌کنیم که حاصلش بی‌اعتمادی است یا این‌که دیگر خیلی چیزها را با طرف مقابلمان در میان نمی‌گذاریم.


چطور می‌توان از زندگی مشترک لذت برد؟
مهم‌ترین نکته در زندگی مشترک و برای رسیدن به خوشبختی و احساس لذت در زندگی، این است که به همه چیز مثبت نگاه کنند که در دین از آن به "حسن ظن" تعبیر شده است و در علم روانشناسی به آن "مثبت‌نگری" گفته می‌شود. به این صورت که اگر همسران به تمامی ارکان زندگی‌ مشترک‌شان، مثبت نگاه کنند، احساس لذت از زندگی و در کنار هم بودن را تجربه خواهند کرد.


چطور می‌توان در زندگی علاقه ایجاد کرد؟
وقتی زوج‌ها برای هم حقوق انسانی قائل باشند، حقوق طرفین رعایت خواهد شد و برای همدیگر ارزش قائل می‌شوند، بنابراین بیشتر یکدیگر را می‌شناسند و بهتر می‌توانند همدیگر را درک کنند که این امر به دوام زندگی مشترک خواهد افزود. از طرفی انجام حرکات و کارهای نمایشی و مصنوعی، زمان انقضایی دارند و به درد زندگی مشترک نمی‌خورد.


اگر با بچه‌دار شدن مشکل دارید به همسرتان بگویید
در مواردی صحبت کردن در مورد بچه‌دار شدن را قبل از ازدواج توصیه می‌کنیم که یکی زوج‌ها قصد داشته باشد، چند سال بچه‌دار نشود. اگر یکی از دو طرف به هر دلیلی این حس را دارد که تا چند سال دوست ندارد بچه‌دار شود و روحیه بچه‌دار شدن ندارد، حتما باید آن را با طرف مقابلش مطرح کند، در غیر این صورت مطرح کردن قضیه بچه‌دار شدن ضرورتی آن‌چنان ندارد.