باشگاه جوانی برنا/ مجموعه چهار جلدی شامل نکات کلیدی پس از ازدواج و ویژه متأهلین قصد دارد تا مخاطبانش را درامر ازدواج، کمک کند. مخاطبان این کتاب کسانی هستند که قصد ازدواج دارند اما وقت مطالعه و مشاوره ندارند و به دنبال چکیده و نکته‌ها هستند. همچنین به دنبال مرجعی می‌گردند که علاوه بر اختصار و کاربردی بودن، آن‌ها را قدم به قدم مطابق سیر زمانی ازدواج یاری کند و به پیش ببرد. این مجموعه توسط پژوهشگران مرکز حیات طیبه تالیف شده است.

چهار کتاب کوچک این مجموعه با رنگ‌های قرمز برای دوران عقد، جهیزیه و مسکن، صورتی برای مسائل مراسم عروسی، بنفش برای دوران آغازین زندگی و آبی مربوط به مقدمات تولد فرزند موجود است.

مجموعه قرمز با عنوان "دردسرهای دوست‌داشتنی"، مطالبی حاوی طولانی شدن دوران عقد، معایب احتمالی طولانی، کوتاه شدن دوران عقد، پرسش‌های کلیدی این دوران، ملاک‌های خرید جهیزیه و انواع محل سکونت را مطرح می‌کند.

"دوران عقد فرصتی است طلایی اما زودگذر! از آن جهت که همسران جوان، اضطراب انتخاب را پشت سر گذاشته‌اند و از آرامش نسبی برخوردارند ولی هنوزدرگیر زندگی مستقل از خانواده‌هایشان نشده‌اند. در این دوران حد و مرزهای رفتار، اخلاق و گفتار، علاقه، سلیقه و احساسات هر یک از همسران برای دیگری مشخص می‌شود. از همین رو می‌توان گفت این زمان فرصتی سرنوشت‌ساز است؛ چرا که طریقه رفتار کردن زوج تعیین کننده رفتارهای آنان در زندگی مشترک است."

- ارتباط با همسر و خانواده‌اش به صورت مستقیم و غیر مستقیم به صورت کلامی و غیرکلامی، آگاهانه یا ناآگاهانه، انتقال‌دهنده پیامی است، پس بیندیشید هر بار چه پیامی می‌دهید!

- چگونگی ارتباطات دوران عقد، تعیین کننده روابط بعدی شماست، پس این دوران را تنها صرف احساسات عاشقانه نکنید.

- در صورتی که خصوصیات مثبت همسرتان را بهصورتی برجسته بنگرید، همیشه به او وفادار خواهید ماند.


مجموعه صورتی رنگ با عنوان "یک شب هزار شب می‌شه!"، متشکل از مطالب مربوط به مراسم عروسی، مکان عروسی، میزبانان و مهمانان، نوع برگزاری، اختلاف در رسوم، حنابندان و پاتختی است.

"بین آن‌چه خدا می‌خواهد و آن‌چه ما انجام می‌دهیم چقدر فاصله است؟ امروزه در جامعه ما مشکلات و موانع فراوانی در جهت ازدواج و شکل‌گیری خانواده وجود دارد که هر کدام به نوعی جزئی از معضلات فردی و اجتماعی محسوب می‌شوند. جوان از موقعی که اراده به تشکیل خانواده می‌کند تا زمانی که به خانهبخت می‌رود، مسائل و مشکلات زیادی را باید پشت سر بگذارد تا به هدف غائی خود برسد و این کامیابی مستلزم ایجاد زمینه‌های مساعد و هموار است."

- برگزاری مراسم عروسی با هزینه‌های گزاف آن، جرأت ازدواج را از دیگر جوانان می‌گیرد.

- اگر برای عقد، مراسم خوبی برگزار کرده‌اید می‌توانید عروسی را بدون مراسم و یا بسیار ساده برگزار کنید ولی اگر عقد به صورت محضری و بدون مراسم برگزار شده، بهتر است یک مراسم با مهمانی ترتیبدهید.


مجموعه بنفش رنگ با عنوان "بروید با هم بسازید"، حاوی مطالبی پیرامون شناخت همسر، شناخت خانواده‌ها، حقوق، مهارت‌های ارتباطی و روابط اخلاقی است.

"بسیاری از زوج‌های جوان برای درک سریع همه ابعاد زندگی به رفیقی شفیق نیاز دارند تا در ارتباط‌های گوناگون زندگی با همسرشان، خلأ ذهنی خود را دور از حاشیه‌ها از نکته‌های گویا و کوتاه پر سازند و قبل از آن‌که تلخی یک اشتباه را تجربه کنند شیرینی رفتار صحیح را بر لذت‌های زندگی‌شان بیفزایند."

- فرصت‌های اول زندگی، بهترین موقعیت برای شناخت وایجاد ثبات در زندگی شماست، چون بدون عوامل جانبیشمایید که باید طراوت، مسوولیت‌پذیری و رضایترا پایدار کنید.

- اگر همسر شما عاداتی دارد که هیچ صدمه‌ای به زندگی‌تان نمی‌رساند، ایرادهای بیجا نگیرید و بگذارید آن طور که دوست دارد زندگی کند.

- در این دوران علاقه و خواسته‌های درونی مثل برخوردها، عقیده‌ها و رفتارها بیشتر بروز کرده که احترام به آن گام موثری برای ایجاد تفاهم در زندگی شما دارد.


مجموعه آبی رنگ با عنوان "زندگی با طعم بچه!" مطالبی مربوط به مقدمات تولد فرزند، مراقبت‌های جسمی و روحی، علل و آثار تاخیر فرزند دارشدن و شرایط مناسب بچه‌دار شدن را مطرح می‌کند.

- اختلاف در مساله فرزنددار شدن از مواردی است که آرامش و صفا و صمیمیت زندگی را به خطر می‌اندازد و در درازمدت باعث از هم گسیختگی زندگی می‌شود.

- فرزنددار شدن بدون برنامه‌ ممکن است از نظر روانی بر جنین و مادر تاثیر بگذارد و مشکلات تربیتی را نیز برای کودک به همراه داشته باشد. پس هنگام مواجه شدن با چنین شرایطی از همان زمان اول، خود و خانواده را برای آمدن عضو جدید آماده کنید.