باشگاه جوانی برنا/ قدرت بدنی، تحرک و انعطاف پذیری بدنی جزئی از نیروی جوانی است که از قدیم افراد جوان را با همین ویژگی‌ها می‌شناسند و انتظاری جز تحرک و جنب و جوش زیاد از او نمی‌رود. همین نیروی جوانی است که سرگرمی‌ها و تفریحات جوان‌ها را می‌سازد و شاید به قولی می‌توان گفت که همین تفریحات هستند که نیرو و قوای بدنی جوان‌ها را تخلیه کرده و آن‌ها را نیز سرگرم می‌کنند. تنوع تفریح‌های جوانان امروزی به تبع اوقات فراغت آن‌ها، اما به قدری زیاد است که شاید اگر بخواهیم همه آن‌ها را نام ببریم و توضیح دهیم، در این مجال نگنجد، ام در زیر برخی از آن‌ها را به صورت گذرا معرفی می‌کنیم.


تنوع تفریحات جوانان امروزی؛ از بلوتوث و پیامک‌زدن تا پاساژ‌گردی
جوان‌های امروزی تفریح آن‌چنانی ندارند و کارهای روزمره خودشان را به عنوان تفریح می‌شمرند که پیامک زدن یکی از آن‌هاست. در این مورد حتی هستند افرادی که روز و شب، وقت خود را به پای پیامک زدن و بلوتوث صرف می‌کنند به طوری که حتی ممکن است روزانه 100 الی 200 پیامک ارسال کنند. تعدادی دیگر از جوانان، اما تفریحاتشان را در رستوران رفتن و چت کردن خلاصه می‌کنند. همچنین برخی از جوانان امروزی به همراه دوستان یا خانواده‌شان به رستوران یا کافی شاپ می‌روند و اسم آن را تفریح می‌گذارند. پسرها و تعداد کمی از دختران جوانی که از تحصیل یا کارشان فارغ می‌شوند هم وجود دارند که دور زدن با ماشین و بلندکردن صدای موسیقی ماشین را از تفریحاتشان می‌دانند.


زندگی به‌جای سریع‌ترین بازیکن و حرفه‌ای‌ترین آدمکش در یک مغازه 10 متری!
باورش در هزاره سوم برای جوانی که اوج بازی‌های رایانه‌ای‌اش بازی‌های آتاری، میکرو و سگا مثل "قارچ خور"، "سونیک"، "هواپیما" و "علاء الدین" بود، کمی سخت است. همان بازی‌ها هم ما را تا آن‌سوی دنیای تخیل می‌بردند و تخیل شیرینی را رقم می‌زدند که زمان زیادی دوام نیاورد؛ اما اینجا در یک مغازه 4 در 3 و در میان هیاهو و کمی نور دنیای بازی‌ها آن‌قدر هیجان آور است که می‌تواند برای این نوجوانان جهانی را رقم زند که آن‌ها را تا عمق خیال بکشاند. این دنیا گاه آن‌ها را قهرمان نبردها و گاهی هم قربانی دنیای تجسم می‌کند. دنیایی که فقط با یک کیبورد و یک مانتیور و چند سیم رقم می‌خورد، از او قهرمان مبارزات و یا بهترین بازیکن فوتبال می‌سازد.


پرش و هیجان با کنترل از راه دور
سرگرمی‌‌های چند سال اخیر نسبت به تفریحات افراد دهه‌های گذشته تفاوت‌‌های فراوانی پیدا کرده و طی چند سال اخیر و با به روز شدن تکنولوژی، پدیده تفریح به ویژه در میان جوانان تغیرات زیادی داشته است. یکی دیگر از تفریحاتی که بیشتر جوانان چه پسر و چه دختر به آن علاقه نشان می‌دهند، بازی با ماشین‌های رادیو کنترلی یا RC، هواپیما و هلی‌کوپترهای کنترلی است که طرفداران مخصوص به خود را دارد.

یکی دیگر از تفریحات سالم جوانان در تابستان برای آن‌هایی که به هدف‌گیری علاقه دارند، تیراندازی و مخصوصاً تیراندازی به سمت اهداف پروازی است. اگر کسی بخواهد تیراندازی کند، چه کار با تفنگ را بلد باشد و چه نباشد، به او این اجازه داده می‌شود. قیمت هر تیر 700 تومان است و حداقل تیرهایی که در اختیارش می‌گذارند، 10 عدد است، بنابراین یک تیرانداز آماتور با 7هزار تومان می‌تواند هم شانسش را در تیراندازی امتحان کند و هم ورزشی کرده که برای سلامتی‌اش مفید بود است.


چند هزاری سبز برای اوقات فراغت
بحث پرکردن روزهای کش‌دار تابستان فارغ از درس و گاهی کار هنوز برای جوان‌ها سند چشم انداز چند ساله می‌خواهد. اصلا ماجرای کلافگی تابستان و سردرگمی‌مان برای گذران روزها ربطی به عدد سن‌مان که هر سال بیشتر می‌شود ندارد، این ماجرای کسل‌کننده هر سال تکرار می‌شود. اصلا فرض بگیریم که در این وانفسای کلافگی و سردرگمی برنامه‌ای ریختیم، همه‌مان می‌دانیم در این مرحله اول باید به جیب مبارک‌مان هم نگاهی بیاندازیم، سبک و سنگین کنیم بعد تصمیم بگیریم کجا برویم و چه کنیم. سینما، تئاتر و کنسرت، سه گزینه‌ای است که اغلب جوانان در تابستان از آن‌ها سراغ می‌گیرند.