به گزارش سرویس قاب نقره برنا، کتابهای بسیاری درباره ماه مبارک رمضان و بزرگی‌های این ماه به چاپ رسیده است. در این میان حضرت آیت الله صافی گلپایگانی کتابی را با عنوان "رمضان در تاریخ" نوشته‌اند که برای آشنایی با جوانان و مشتاقان به این کتاب، مختصری درباره مشخصات و ویژگی های آن در ادامه خواهد آمد.

مشخصات كتاب
نام: رمضان در تاریخ، مؤلف: حضرت آیت الله حاج شیخ لطف الله صافی گلپایگانی، نوبت چاپ: اول، تاریخ چاپ: 1378، ناشر: مؤسسه انتشارات حضرت معصومه(س)، محل نشر: قم، قطع: رقعی، تعداد صفحه: 248 صفحه.

ویژگی‌های اثر:
1. یكی از اعمال پرفیض و بركت كه وسیله ترقی و كمال بشر است و در آیات شریف قرآن مجید و روایات و احادیث، از آن بسیار مدح شده است، تفكّر می‌باشد كه با انجام وظایف و برنامه‌های دیگر، سبب قوت ایمان و رشد شعور اسلامی و برداشت فواید تربیتی، اخلاقی و اجتماعی بیشتر است.
كتاب حاضر، شرح، تحلیل و دروسی از چند حادثه تاریخی این ماه مبارك است كه به منظور تقویت درك مذهبی و رشد افكار و بیدار شدن احساسات اسلامی توسط مرجع عالیقدر حضرت آیت الله صافی گلپایگانی به نگارش درآمده است.

2. همان‌طوری كه عرض شد، اثر مزبور تنها تاریخ صرف نیست بلكه در ضمن نقل حوادثی كه در ماه مبارك رمضان بوقوع پیوسته به ابعاد مختلف آنها نیز اشاره شده و مطالب سودمندی نصیب خواننده می‌گردد.

3. قلم كتاب، روان و مطالب، جذّاب و آكنده از حكایت‌های تاریخی و بررسی مختصر آنهاست كه حتماً مطالعه كنندة فرهیخته، حظّ لازم را خواهد برد.

4. ذكر فراوان آیات و روایات از منابع تشیع و تسنن و نكات ارزشمند تفسیری و حدیثی از ویژگی‌های برجسته اثر می‌باشد.

نگاهی به محتوای كتاب:
كتاب «رمضان در تاریخ» مشتمل بر نه فصل با این عناوین است:
1. بیعت با ولایتعهدی امام رضا(ع): این بیعت بنا به نقلی در روز اول ماه رمضان سال 201 هـ.ق صورت گرفته است.
2. وفات جناب ابوطالب(ع): یكی دیگر از اتفاقات تاریخی این ماه است كه بنا به قول شیخ مفید در هفتم ماه رمضان سال دهم بعثت بوقوع پیوسته است.
3. وفات حضرت خدیجه(س): در دهم ماه رمضان سال دهم بعثت این یار فداكار پیامبر اكرم(ص) دعوت حق را لبیك گفت.
4. حدیث اخوّت: در روز دوازدهم رمضان بود كه پیامبر اكرم(ص) بین اصحاب و بین خود و علی(ع) پیوند برادری برقرار فرمودند.
5. ولادت و زندگانی امام حسن مجتبی(ع): سبط اكبر، حضرت امام حسن مجتبی(ع) در پانزدهم ماه رمضان سال سوم هجرت متولد شد.
6. ولادت حضرت جواد(ع): بنا به قول شیخ مفید(ره) در مسار الشیعة ولادت باسعادت امام محمد تقی(ع) در پانزدهم ماه المبارك سال 195 هجری اتفاق افتاد.
7. غزوه بدر: در هفدهم یا نوزدهم ماه مبارك رمضان سال دوم هجرت، غزوه بدر اتفاق افتاد.
8. فتح و حوادث مكه: یكی از بزرگترین فتوحات اسلام و دین توحید، در بیستم ماه مبارك رمضان سال هشتم هجرت اتفاق افتاد.
9. شهادت حضرت امیرالمؤمنین(ع): یكی از حوادث بزرگ ماه رمضان-كه مسیر تاریخ را تغییر داد- شهادت مولای متقیان امیرمؤمنان- علی(ع) بود كه در این روز واقع شد و اسلام تنها نگهبان دلسوز و حامی واقعی خود را از دست داد.