به گزارش سرویس قاب نقره برنا، مدتی قبل از شروع ماه مبارک رمضان ، اخباری مبنی بر تصمیم برخی شبکه های واقع در کشورهای عربی برای پخش سریالی منتشر شد که در این سریال تصویر مبارک حضرت امام حسن(ع) و امام حسین(ع) نمایش داده می‌شود. این خبر واکنش چند تن از مراجع عظام تقلید را در پی داشت.

شیخ قیس المبارک از علمای وهابی و عضو هیئت کبار العلمای عربستان سعودی در مصاحبه با روزنامه الیوم این کشور بر عدم موافقت خود با پخش سریال موهن علیه ائمه اطهار (ع) تاکید کرد.

وی در این باره گفت: بنده هیچ گاه اجازه پخش سریال الحسن و الحسین را نداده ام و تنها در مقاله ای تاکید کردم که به تصویر کشیدن چهره صحابه باید بر اساس ضوابط مشخصی انجام گیرد.

شیخ قیس المبارک با اشاره به گسترش اعتراضات مردم در قبال پخش چهره بازیگران نقش امام حسن و امام حسین افزود: برخی از علمای معاصر بر حرمت پخش چهره صحابه به دلیل کاهش از عظمت آنان در نزد مردم و مغایرت با واقعیت های آنان تاکید دارند و این امر را عامل مخدوش شدن چهره صحابه می دانند.

این عالم وهابی تصریح کرد: بسیاری از فیلم های تاریخی با این مشکل مواجه شده و حقیقت ها را به نمایش نمی گذارند و حقایق را وارونه جلوه می دهند که باید نسبت به آنها هوشیار بود.

گفتنی است پخش سریال موهن «الحسن و الحسین و معاویه» در برخی از شبکه های ماهواره ای عربی در ماه مبارک رمضان با واکنش و جنجال های فراوانی در جوامع اسلامی روبرو شد.

مجمع پژوهش های الازهر که به تصویر کشیدن چهره بازیگران نقش های امام حسن و امام حسین را حرام اعلام کرده است از برخی شبکه های ماهواره ای به دلیل پخش این سریال شکایت کرد و در پیامی از مدیریت ماهواره نیل ست خواست پخش این سریال را متوقف سازد.

مراجع تقلید، علما، خطبای نماز جمعه، اندیشمندان، شخصیت های سیاسی و قشرهای مختلف مسلمانان نیز پخش این سریال موهن را به شدت محکوم کردند.