به گزارش خبرنگار باشگاه جوانی برنا در روزهای گرم تابستان هیچ چیزی جای لذت آب تنی را نمی گیرد.، تا به حال به این فکر کرده اید که غواصی در دریای خزر یا خلیج فارس را تجربه کنید؟ یا نه از آن دسته افراد هستید که شنا  بلد نیستید و از آب می ترسید؟ برنا این بار در گزارشی کوتاه به سراغ موسسه‌هایی رفته است که به کار آموزش غواصی مشغول هستند.

برداشت اول: خانم‌ها هم می توانند غواص صنعتی شوند!
مورد اول موسسه ای است که در کار آموزش غواصی متخصص بوده و بیشتر در زمینه اموزش غواصی به شکل صنعتی و حرفه ای فعال است. منشی موسسه می‌گوید:
برای غواصی صنعتی و حرفه ای باید شنا در 20 متر را بدانید. سلامت جسمانی داشته باشید. آموزش‌ها در جزیره هنگام است، هزینه ایاب و ذهاب و غذا هم با خودتان است و 1 میلیون و 200 و 60 هزار تومان هزینه دوره است. طول دوره 10 الی 15 روز است و مدرکی که دریافت می کنید از طرف سازمان فنی و حرفه ای است.

بنگاه کاریابی نیستیم و فقط آموزشگاه هستیم. بنابراین بعد از آموزش شرکت‌های مختلف با ما تماس می گیرند و از ما درخواست می کنند نیروهای خوب خود را به آنها معرفی کنیم، اما اینطور نیست که متعهد به پیدا کردن کار برای کسی باشیم. درآمد آن در صورتی که کار پیدا کنید هم از 300 هزار تومان شروع می شود و به 2 میلیون تومان می رسد.

آموزش ها تضمینی و طبق استاندارد جهانی است.البته اگر نیاز به تعداد جلسه‌های بیشتری باشد برای هنرجو برگزار می‌کنیم و با او تمرین می کنیم.

طول دوره غواصی تفریحی 3 الی 4 روز است و هزینه آن 400 هزار تومان است.هر 2 دوره برای خانم ها برگزار می‌شود.

برداشت دوم: دوره‌های ستاره دار غواصی
مورد بعدی موسسه ای آموزشی است که برگزار کننده دوره های ستاره دار غواصی در 3 سطح متفاوت است.منشی این آموزشگاه می‌گوید: دوره‌ها در قشم و چابهار برگزار می‌شود. زیر نظر کنفدراسیون جهانی غواصی هستیم. دوره‌ها از یک ستاره شروع می‌شود، طول دوره یک ستاره 4 روز و 3 شب است و هزینه آن 450 هزار تومان است. هزینه دوره 2 ستاره 750 هزار تومان بوده و طول آن یک هفته است. دوره آخر 3 ستاره و طول آن 3 هفته و هزینه آن 3 قسط 750 هزار تومانی است.

بعد از پایان این دوره‌ها می‌توانید دوره تخصصی مورد نظرخود را انتخاب کنید. دوره‌هایی مثل عکاسی،تصویربرداری،صنعتی، جوشکاری و برشکاری. اگر با گروه سفر کنید هزینه‌های رفت و برگشت و اقامت کمتر می شود.

برداشت سوم: کودکتان در عرض 4 روز غواص می‌شود
این موسسه ادعا می‌کند به کودکان 4 تا 10 سال در عرض 4 روز غواصی آموزش می دهد! یکی از مربیان غواصی این آموزشگاه می گوید: 
کلاس ها 4 روز و 3 شب است و در یکی از جزایر جنوب برگزار می شود. کلاس ها برای خانم ها و آقایان به صورت مجزا برگزار می‌شود، ولی اگر بخواهید به صورت فامیلی یا خانوادگی شرکت کنید می‌توانید در کلاس‌های تئوری به صورت مختلط شرکت کنید.هزینه دوره 450 هزار تومان بوده و هزینه اقامت و رفت و برگشت بر عهده هنرجو است.

دوره در قشم برگزار می شود. باید شنا در حد ابتدایی بلد باشید و اگر نیاز باشد برایتان دوره‌هایی برگزار می‌کنیم.در استخر مشخصی قرار می‌گذاریم و با هم تمرین می‌کنیم.برای آموزش غواصی هم در کنار ساحل تمرین می‌کنیم و بعد با قایق به عمق می‌رویم. بعد از پایان دوره گواهینامه ای از انجمن غواصی ایرانی دریافت کرده و درصورت تمایل مدرک بین المللی هم دریافت می کنید.این مدرک مورد تایید دنیا است و اگر بخواهید قوس بزنید می توانید از آن استفاده کنید.

در ایران برای خانم‌ها امکان کار غواصی فراهم نیست.البته برای آقایان هم نیست اما در خارج از کشور می توانید کار کنید و ادامه بدهید.اگر دوست داشته باشید بعد از پایان دوره ابتدایی می توانید دوره های باستان شناسی و عکاسی و جوشکاری در عمق آب را بیاموزید. کلیه تجهیزات را هم داریم و در اختیارتان قرار می دهیم. هم برای فروش و هم اجاره.

آموزش غواصی برای کودکان 6 تا 10 ساله هم در صورتی که استخر داشته باشید در خانه‌تان آموزش می دهیم. تعداد جلسه‌ها 4 جلسه است و هزینه آن 400 هزار تومان است و کودکان شما گواهینامه بین المللی دریافت می کند.

با توجه به شرایط این موسسه‌ها و میزان هزینه‌ای که دریافت می‌کنند،قصد ندارید در یکی از این موسسه‌های آموزش غواصی ثبت نام کرده و در عرض نهایتا یک هفته غواص شوید و به عمق آب ها بروید؟