به گزارش خبرنگار برنا یکی از جاذبه‌های گردشگری ایران که معمولا مردم کمتر از آن اطلاع دارند "جاده اسالم به خلخال" است؛ جاده‌ای با یک مسیر پیچ در پیچی که اسالم و خلخال را در دو استان اردبیل و گیلان به هم متصل می‌کند و یکی از زیباترین جاده‌های ایران محسوب می‌شود.


البته این جاده در اکثر موارد بخاطر بافت کوهستانی‌اش تا چند قطره باران می‌آید بسته می‌شود اما اگر گذرتان به آن سمت افتاد حتما متوجه می‌شوید که در بهشت خدا قدم می‌زنید البته روی زمین...


دامنه‌های سرسبز و گله‌های سفید گوسفندی که در دوردست‌ها حرکت می‌کنند؛ چشم انداز ییلاق و کلبه‌های چوبی روستاییان و مه‌ای که دره‌ها را سفیدپوش می‌کند و گاهی حتی تا روی جاده می‌آید و درختان بلند و انبوه که سایه‌شان جاده کوهستانی را گاهی تاریک می‌کند بخشی از زیبایی های این جاده است...همچنین جاده اسالم به خلخال در ماه‌های اردیبهشت و خرداد پوشیده از گلهای زیبای شقایق است که در فضای مه آلود جلوه دیگری دارد.

برای رفتن به این منطقه دیدنی می‌توانید از راه مالرو که تنها مورد استفاده اهالی چند روستا و کوه نوردان و طبیعت گردان است استفاده کنید. البته مسیر آسفالت اسالم به خلخال هم بی‌نظیر است. جاده‌ای با شیب تند و پر از گردنه.اطراف جاده پر است از درختان تنومند جنگلی و بوی رطوبت و نقاشی هزار رنگ... . اگر از این مسیر بروید حدود یک ساعت بعد از اسالم به تدریج جنگل تمام می‌شد بعد از آن ییلاق‌های زیبا با چمن‌زارهای سبز در انتظارتان است. مناظر زیبای دریاچه نئور٬ پیاده روی در ارتفاعات و مراتع روستای سوباتان از زیبایی این مسیر است.

اما اگر دلتان خواست این مسیر را پیاده طی کنید بعد از بیست کیلومتر که در جاده اسالم به خلخال قدم گذاشتید از مسیر روستای "نهالستان پیرسون" وارد جنگل شوید . نهالستان پیرسون یكی از این مناطق زیبا و افسون گر طبیعی است.

از این روستا می توانید به سمت بالای جنگل و قله حرکت کنید. البته کمی این مسیر خطرناک است. اما اگر با خیر و خوشی این مسیر را طی کنید. به قله می رسید و به جایی که به دره اشراف معروف است. به جرائت می‌توان گفت شما به بهشت رسیدید...