به گزارش خبرنگار برنا در آخرین روزهای تابستان در فرهنگسرای نیاوران مردم مهربان و میهمان نواز کرمانشاه میزبان مردم تهران هستند.مردم با شرکت در این برنامه می توانند با آداب و رسوم ،غذا های محلی ،صنایع دستی و ... این استان آشنا شوند.اجرای طرح هفته فرهنگی علاوه بر پر کردن اوقات فراغت با شناخت بهتر از استان های کشور به خصوص برای نسل جوان می باشد.

آیین افتتاحیه هفته فرهنگی کرمانشاه با حضور مردم تهران و کرمانشاه در فرهنگسرای نیاوران آغاز شد. در ابتدای مراسم موسیقی سنتی کرمانشاه نواخته شد و گروهی به زیبایی هر چه تمام با این موسیقی هنرنمایی می کردند.


اجرای این برنامه توسط مجری محبوب و با سابقه برنامه صبح به خیر ایران "واحدی " انجام می شد. او به قدری از اجرای برنامه خوشحال بود که گفت : " دوست دارم الان شلوار کردی بپوشم و در کنار هم شهری هایم بشینم و گپ بزنم".

این برنامه با حضور معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ،نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی ،استاندار کرمانشاه و همچنین نماینده مردم عراق که به علت علاقه به استان کرمانشاه به این برنامه آمده بود اجرا می شد. در بین برنامه هم ویدئو کلیپ هایی از استان کرمانشاه پخش می شد.

اما در بیرون از مراسم در فضای باز فرهنگسرای زنان و مردان ،پیر وجوان همه با لباس های زیبا و رنگارنگ کردی با روی خوش از بازدید کنندگان استقبال می کردند. در جلوی در هم روی بنری بزرگ نوشته شده بود" خوش هاتین"به این معنا که خوش آمدید.


درمسیر که به سیاه چادر های عشایر می رسیدی تابلو های از مکان های دیدنی استان کرمانشاه نصب شده بود. پیر مردی مهربان در جلوی پله ها در حال آماده کردن اسپند بود و به افراد خوش آمد می گفت .

اولین غرفه مربوط به آش کرمانشاه بود که بیشتر بازدید کنندگان ابتدا یک ظرف آش خریداری می کردند و پس از آن از دیگر غرفه ها بازدید.

در کنار این غرفه ،غرفه فروش نان برنجی . کاک دو شیرینی معروف کرمانشاه برپا بود. مسوول غرفه با تعارف ظرف شیرینی از مردم پذیرایی می کرد.در کنار او پسر جوانی هم مشغول پخت نان سنتی بود.

در آن طرف هم سیاه چادری بزرگ برپا شده بود که در داخل آن کرسی بزرگ که روی آن انواع شیرینی های کرمانشاهی گذاشته بودند. فضای داخلی سیاه چادر دقیقا شبیه به سیاه چادر هایی بود که در دامنه های زاگرس برپا می شود.برخی از بازدید کنندگان با نشستن در این چادر ها عکس یادگاری می گرفتند.

در کنار این سیاه چادر مردی مسن، پیرزنی مهربان و دختری جوان مشغول پخت نان و شیرینی بودند. مرد کلوچه "بژی سنتی" که نوعی کلوچه سنتی است می پخت و کمی آن طرف تر دختر جوان به همراه پیر زنی مشغول پخت نان سنتی بودند.در این غرفه علاوه بر نان و کلوچه رب انار هم به فروش می رسید. در این مراسم علاوه بر محصولات سنتی و صنایع دستی محصولات فرهنگی مانند نشریات کرمامشاه هم عرضه می شد. در غرفه های دیگر گلیم،نمد،قالی و لباس ها و کفش های سنتی کرمانشاه به فروش می رسید.

زنی مهربان که در غرفه گلیم و قالی مشغول گلیم بافی بود از خوب بودن این برنامه به جهت عرضه مستقیم محصولات گفت.او گفت: در این برنامه ها به دلیل اینکه محصولات مستقیم عرضه می شود قیمتی مناسب دارند. مثلا قالی های من از 20 هزار تومان تا پانصد هزار تومان هستند. از نکات جالب این بود که تمام گلیم های این خانم نقش های ذهنی او بودند. حتی در همان موقع که مشغول بافت گلیمی دیگر بود هیچ طرح یا نقشه ای نداشت و تمام نقش ها را ذهنی می بافت. غرفه ای نسبتا بزرگ که با دیگر غرفه ها متفاوت بود ،غرفه دفاع مقدس کرمانشاه بود.در جلوی این غرفه یک موتور قدیمی که در جبهه ها مورد استفاده رزمندگان قرار می گرفت گذاشته بودند و عکس شهیدان کرمانشاه با نام شان در آن نصب شده بود.صدای نواهای جبهه و جنگ هم فضا را کاملا عوض کرده بود و برای دقایقی فکر آدم به 8 سال دفاع مقدس و رشادت های مردم کرمانشاه می رفت.

این برنامه تا 30 ام شهریور ماه سال جاری در فرهنگسرای نیاوران برپا است.

عکس ها تزیینی است