به گزارش خبرنگار برنا یکی از کم خرج‌ترین تفریحات مخصوص یک روز تعطیل در کنار خانواده و اقوام طناب کشی است. اینکه افراد به دو دسته تقسیم شده و دو طرف طناب را می کشند و هر که زور بیشتری داشت پیروز مسابقه می‌شود. این تفریح ورزشی است که به گفته رییس انجمن طناب کشی ایران در کشور ریشه کهن داشته و از گذشته به صورت سنتی انجام می شده است.

محمد تقی شمس رییس انجمن طناب کشی ایران در گفت و گو با باشگاه جوانی برنا اشاره می کند: این رشته از گذشته باستان به خصوص درکشور های اسکاتلندی رواج داشته است.در سال 1900 این رشته در مسابقات المپیک برگزار و در سال 1920 از ورزش های المپیک کنار گذاشته می شود. بعد از پایان جنگ جهانی در سال 1956 دوباره راه اندازی و در سال 1965 فدراسیون جهانی این رشته در کشور انگلیس توسط جورج هاتن انگلیسی پایه گذاری می شود.

شمس ادامه می دهد: اولین دوره مسابقات اروپایی این رشته در سال 1975 برگزار شده و از سال 1981 به صورت رسمی مسابقات جهانی این رشته تا به امروز برگزار می شود.

بنا بر گزارش برنا مسابقات آسیایی طناب کشی از سال 1993 هشت دوره برگزار شده که تیم بانوان ایران مقام بهتری به دست آورده است. در هفتمین دوره این مسابقات تیم آقایان ایران مقام پنجم و تیم بانوان مقام سوم را به دست آورده اند. از دیگر عناوین تیم طناب کشی ایران مقام هفتم و هشتم آقایان جهان در مسابقات کانزای ایتالیا در سال 2008 است.

محمد تقی شمس درباره قواعد این ورزش می گوید: هر تیم 8 شرکت کننده دارد که مجموع وزن این شرکت کنندگان با توجه به رده ای که شرکت می کنند باید بین 480 تا 720 کیلوگرم باشد- به این صورت که اعضای تیم به صورت همزمان به روی باسکول برای وزن کشی می روند -وزن آزاد این رشته نیز هر ساله برگزار می شود. این مسابقات که به دو شکل داخل و خارج از سالن برگزار می شود تیم ایران تنها در مسابقات داخل سالن شرکت می کند.

رییس انجمن طناب کشی ایران این ورزش را یکی از رشته های پرطرفدار در ایران می داند که بیشمار در این رشته ورزشکار و تیم ورزشی وجود دارد و به خبرنگار برنا توضیح می دهد: مسابقات طناب کشی در سه رده کارمندی، فدراسیون ورزش های همگانی و فدراسیون انجمن های ورزشی در سطح کشوری برگزار می شود که از میان آنها نفرات تیم ملی انتخاب می شود.

فدراسیون روستایی و عشایری نیز هر ساله مسابقات مختلفی برگزار می کنند. طناب کشی یکی از ورزش های محبوب این فدراسیون است که زیر نظر انجمن فعالیت می کند.