به گزارش خبرنگار برنا محمدرادمهر، اهل مشهد است و متولد سال1364، او فارغ التحصیل رشته معارف، گرایش علوم قرآنی و حدیث دانشگاه علوم اسلامی رضوی مشهد در مقطع کارشناسی است و ماه مهر وارد دوره کارشناسی ارشد می شود. محمدرادمهر نفر اول المپیاد علمی دانشجویی کشوری معارف است.

در دوره ارشد هم قصد دارید معارف بخوانید؟
بله

چطور در المپیاد شرکت کردید؟

2 سال پیش شنیدم اگر کسی درالمپیاد قبول شود مزایای خوبی به او تعلق می‌گیرد و متوجه شدم برای ادامه تحصیل خوب است. بنابراین ابتدا برنامه ریزی و سپس شروع به درس خواندن برای قبولی در کارشناسی ارشد کردم. رتبه ام در کنکورکارشناسی ارشد 2 شد. همزمان با کنکور ارشد برای المپیاد هم درس خواندم و به لطف خدا توانستم در المپیاد هم موفق شوم. علاوه بر منابع کنکور کارشناسی ارشد چند کتاب دیگر خارج از منابع دانشگاهی برای المپیاد مطالعه کردم.

چرا منتظر نماندید تا با استفاده از سهمیه المپیاد وارد دوره ارشد شوید؟
چون از طرفی کنکور ارشد قبل از المپیاد بود و از طرف دیگر مطمئن نبودم که بتوانم در المپیاد موفق شوم. بنابراین اول خواستم از قبولی در ارشد پذیرفته شوم.


قصد دارید در کدام دانشگاه ادامه تحصیل بدهید؟

در دانشگاه تهران ثبت نام کرده‌ام. با مسوولان دانشگاه رضوی هم صبحت کرده‌ام و مشغول بررسی هستم که در کدام دانشگاه بهتر است ادامه تحصیل بدهم.اگر مسوولان دانشگاه رضوی موافقت کنند تصمیم دارم در همین دانشگاه رضوی بمانم و ادامه تحصیل بدهم.

دانشگاه تهران معتبرتر از دانشگاه رضوی مشهد نیست؟
شاید از نظر مدرک معتبرتر باشد اما در رشته علوم قران و حدیث بهترین اساتید و بهترین فضای عملی در دانشگاه علوم رضوی وجود دارند.

از بین چند نفر به عنوان نفر اول انتخاب شدید؟

45 نفر

این 45 نفر چطور به مرحله نهایی رقابت المپیاد دانشجویی رسیدند؟
دانشجویان با معدل‌های بالا در قطب‌های مختلف کشور انتخاب شدند و وارد رقابت شدند، و در مرحله نهایی 30 نفر انتخاب شدند،15 نفر هم نفرات برتر دوره کارشناسی ارشد بودند.

سطح المپیاد بالاتر از سطح درس‌های دانشگاهی بود؟
بله

المپیاد‌های عملی چه چیزی به دانشجو اضافه می کند؟

در قبال مزایایی که به دانشجو می دهند از او توقع کار علمی دارند، برای مثال برای دوره دکتری باید 2 مقاله معتبر که هر دو چاپ شده باشند نوشته باشیم. حتی برای معافیت از دوره سربازی هم باید کار پژوهشی انجام بدهیم و همه این موارد در نهایت از نظر علمی به نفع دانشجو است. کمک هزینه تحصیلی هم به دانشجو اختصاص می دهند و این کمکی است برای اینکه دانشجو با خیال آسوده درس بخواند و از طرفی این مورد اهرمی است برای اینکه کارهای پژوهشی انجام بدهند.

چه مقدار کمک هزینه دریافت می کنید؟

فکر می کنم ماهیانه 200 تا 300 هزار تومان است.

برنامه‌تان برای آینده چیست؟
قصد دارم در کار نویسندگی فعال باشم،چون در آینده باید مقاله‌های زیادی بنویسم. می خواهم تمرکز بیشتر روی نویسندگی در رشته تخصصی‌ام؛علوم قرآن و حدیث باشد. یکی از استادهایم کتابی به نام اقتصاد در قرآن نوشته است و کتابش به عنوان کتاب سال هم انتخاب شده است، می‌خواهم مثل استادم یا اگر بشود کتاب‌هایی بهتر از او بنویسم.

فکر می کنید مزایای برگزیده شدن در المپیاد انگیزه خوبی برای دانشجویانی است که در المپیاد شرکت می کنند؟
اینطور نیست، چون مزایا کوتاه مدت است و من هدف بلند مدتی برای خود دارم. برای مثال کمک هزینه تحصیلی تا 24 ماه پرداخت می شود. دانشجو باید هدفی بلند مدت برای خود تعیین کند و طبق آن پیش برود.مزایا نتیجه کوتاه مدت است و باید به اهداف بلند مدت فکر شود.