به گزارش خبرنگار برنا، غرور به حالت احساسی گفته می‌شود که در آن شخص برای خود ارزش بسیار زیادی قائل است و در مقابل تواضع و نیستی بکار می‌رود شخص می‌تواند نسبت به کسی یا گروهی یا ملتی و یا چیزی احساس غرور کند. در متون اسلامی بسیار بر تواضع تاکید شده است در حالی که غرور مورد مذمت قرار گرفته است.

سعید حاج سعیدی روانشناس و مدیر مرکز مشاوره خانواده در رابطه با غرور می گوید:غرور ممکن است در زمینه های مختلف مانند مادیات و یا غیره ابراز شود، اشخاصی مغرور خود بینی کاذب دارند، مثلا چون شخص فکر می کند از نظر مالی در رفاه است و برای خود کسب و کاری به هم زده است، دچار خود بزرگ بینی کاذب می شود واحساس می کند با پول می تواند به همه چیز برسد و به خودش مغرور می شود و یا می توان به یک ورزشکار و یا هنرپیشه اشاره کرد که با محبوبیتی که بین افراد جامعه دارند این حس ارزشمندی را در خود می بیند و ناخوداگاه دچار غرور کاذب می شود. در این صورت حتی در مواقعی غرور باعث می شود که این افراد راضی به یک لبخند کوچک حتی در جمع دوستانه هم نشوند و احساس خود را کنترل کنند.

علت بروز این حالت در افراد این است که فرد نیازی در خود احساس می کند که درتوجه و احترام گذاشتن از دیگران می دانند. شاید هم این احساس از کودکی آنها ناشی می شود که بعدها در سن نوجوانی و جوانی این نیاز در آنها آشکار می شود.

غرور کاذب باعث می شود که افراد در زندگی به انحراف کشیده شوند، مثلا افراد معتاد با غرور و یا خود بزرگ بینی کاذبی که دارند فکر می کنند اگر من موادمخدر استفاده کنم و حتی اگر معتاد شوم خیلی راحت می توانم ترک کنم و به خود مطئمن هستم ولی وقتی دچار اعتیاد می شوند، دیگر نمی توانند خود را رها کنند. 

ویا جوانی که در حال موتور سواری است شاید بارها و بارها صحنه تصادف موتورسوارانی که بی دقتی می کنند را مشاهده کرده باشد و یا داستان موتور سواران جوانی که به خاطر کوچکترین سهل انگاری جان خود را از دست می دهد را می داند؛ اما با این حال با غرورکاذبی که دارد احساس می کند، خودش با دیگران متفاوت است و با خیالی راحت در خیابانها در حال تک چرخ زدن با موتور است و هیچ ترس و دلهره ای در خود راه نمی دهد.

در بعضی از مواقع غرور کاذب باعث عدم انتخاب صحیح افراد هم می شود. کسی که مغرور است هیچگاه به خود اجازه نمی دهد که با کسی مشورت کند و با خود می گوید من همه چیز را می دانم و نیازی به مشورت کردن با افراد با تجربه را ندارم و خودم قوت تجزیه و تحلیل دارم.

از جننه مثبت غرورهم می توان به خانمی اشاره کرد که دارای غرور است و این امر بسیار خوب است که در برابر آقایانی که می خواهند شما را کوچک جلوه بدهند و هدف دیگری در برخورد با افراد را دارند، غرور روش بسیار مناسبی و از نظر اسلام هم حلال است و این غرور بسیار مثبت است ولی در مورد محارم اینطور نیست.