به گزارش خبرنگار برنا، یکی از زیباترین غارهای ایران غار آبی - خاکی«چال نخجیر» است که نام فعلی آن «نخجیر» است و به دوران سوم زمین شناسی تعلق دارد. این غار در سال 1368 توسط گروهی کوهنورد شناسایی شد که این گروه توانست تا عمق 2 هزار متری آن پیشروی کند.

 

این غار شگفت انگیز و اعجاب آور  70 میلیون ساله جز عجایب خلقت الهی است؛ بطوری که در انتهای این غار که ارتفاع آن گاهی از 20 متر هم تجاوز می‌کند، استخری پر آب و تالارهای بزرگی در کنار آن مشاهده می‌شود. این غار با داشتن پنج کیلومتر مسیر خاکی با دیواره ها و سقف های آهکی بسیار زیبا و دریاچه‌ایی که در عمق 50 متری از کف غار قرار دارد، یکی از زیباترین غارهای جهان با جاذبه بسیار در جذب جهانگردان و ایرانگردان به شمار می‌رود. منشورها و اسفنج‌های بلورین کلسیت ، باغ‌های مرجانی ،توده‌های گل کلمی، دالان‌ها، قندیل‌های مخروطی ، دهلیزها، تراس‌ها و حوضچه‌های متعدد جلوه‌های انحصاری به این غار داده‌ است که هر ببینده‌ای را به حیرت وا می‌دارد.


جالب است بدانید حدود 95% از بدنه غار پوشیده از چكنده و چكیده است و فقط 5% باقیمانده سنگی است كه این خود بر زیبایی غار می‌افزاید.از دیگر تالارهای این غار می‌توان به تالار سفره عروس، دریاچه، برزخ، باغ وحش، چهلچراغ و تالار زیباییها نام برد

این غار زنده و در حال رشد است بطوری که رشد سنگ‌های آهکی هر ۱۰۰ سال ۲.۵ سانتیمتر است! این غار خودجوش نیز است یعنی اگر جایی خراب شود یا ترک بخورد با رسوبات آهکی پر می‌شود؛ مثل التیام یافتن زخم دست در انسان.

«غارچال نخجیر» در یازده كیلومتری شمال دلیجان و در نزدیكی روستای نراق قرار دارد.