به گزارش خبرنگار برنا،بیشتر مسافران شهری که در عصر روز 5 آبان 1390 از خروجی‌های مترو ایستگاه شهید بهشتی خارج می‌شوند برای بازدید از هجدهمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها آمده‌اند. اتوبوس‌های مخصوص در مقابل درهای ورودی مصلی ایستاده‌اند تا بازدید کنندگان را به سالن‌های نمایشگاه برسانند.

بعد از گفتن حرف‌های کلیشه‌ای مثل اینکه بیش از 600 غرفه در قالب خبرگزاری‌، مطبوعات، نشریات و پایگاه‌های اطلاع‌رسانی کشور حضور دارند باید گفت در اولین نگاه به نظر می‌رسد هیاهو و شلوغی نمایشگاه به اندازه سال‌های پیش نیست.

یک دلیلش شاید بارانی است که بی امان می‌بارد و خیلی‌ها را حتما از آمدن به نمایشگاه منصرف کرده است. عده‌ای از بازدیدکنندگان در حیاط، زیر داربست‌هایی که به هوای کانکس‌های اطلاع رسانی برپا شده، ایستاده‌اند و منتظرند تا شاید بخت یارشان شود، باران بند بیاید و راه برگشت را در پیش بگیرند.

بعد از ورود به سالن‌ها اولین چیزی که به استقبال می آید به رسم هر ساله نمایشگاه صدای بلندگوی نمایشگاه است که نام مهمانان هر غرفه را اعلام می کند. این صدا البته گاهی گم می‌شود در صدای سیستم‌های پخش غرفه‌های مختلف که هر کدام ساز خود را می زنند!نرگس محمدی،بازیگر نقش ستایش یکی از مهمانانی است که نامش را حداقل 4 بار در بلندگوی نمایشگاه اعلام می‌کنند. غلامرضا پیروانی،حسین کعبی،احمدرضا عابدزاده و آتیلا حجازی از مهمانان ورزشی نمایشگاه تا به امروز هستند.

هرمز شجاعی مهر نیز در نمایشگاه حضور یافته است. یکی از مدل‌های به چهره معروف که در آگهی‌های بازرگانی یکی از اپراتورهای تلفن همراه حضوری همیشگی دارد.کت و شلوار پوشیده،در بین غرفه‌ها می‌چرخد و سعی می‌کند در چشم خبرنگاران باشد!

محمدحسین صفار هرندی،وزیر سابق مطبوعات هم امروز به نمایشگاه آمده است. او و گروهی که همراهی‌اش می‌کنند به غرفه‌های ستادی وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی سر می زنند و بعد راهی بخش‌های دیگر نمایشگاه می‌شوند. دوربین شبکه چهار هم در مکان‌هایی او را همراهی می‌کند.دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم 10 كارگاه آموزشی برگزار کرده است. " چالش های روزنامه نگاری سایبر در ایران"،"تیتر نویسی"، "رسانه و اسلام پرستی" عنوان بعضی از کارگاه‌ها هستند.

غرفه‌های رسانه‌های ورزشی بیشتر بازیدکننده‌ها را دارند. بخش جالب ماجرا این است که غرفه روزنامه‌های استقلال جوان و پیروزی روبروی هم قرار دارد و غرفه پرسپولیس بنری از تصویر حمید استیلی را در حمایت از او در غرفه چسبانده است. غرفه‌های ورزشی در انتهای سالن طبقه همکف قرار دارند و هیاهویی در این بخش از نمایشگاه برپا است.عکاسان رسانه‌های مختلف در فضای نمایشگاه می چرخند،سوژه‌ها را شکار می کنند و مراقب هستند صحنه ورود میهمانی را از دست ندهند.

غرفه شهدای عرصه خبر،مزین است به تصاویر بزرگی از شهدا که در سرتاسر غرفه چسبانده شده‌اند. چند ماکت بسیجی که البته از فرط شباهت ابتدا خیال می‌کنید حقیقی هستند در گوشه گوشه این غرفه دیده می شود.

کودکان از سوی غرفه‌های مخصوص کودک با صورت‌های نقاشی شده و بادکنک‌هایی که هر ازچندگاه صدای ترکید‌شان در فضا می پیچد، بازمی گردند.

غرفه‌ای پاتوق مطبوعات هم با آدم‌های روزنامه‌ای تزیینی و سماور بزرگی که درون غرفه چای و نسکافه دست مردم می دهد توی چشم می‌زند.

فضایی با عنوان سرای روزنامه نگاران هم در نمایشگاه در نظر گرفته شده که ظاهرا در آن نشست‌هایی تخصصی برگزار می شود. میکروفن و تریبونی که روی سن غرفه قرار دارد حکایت از حضور سخنرانانی در سرای روزنامه نگاران دارد.

خبرگزاری فارس برخلاف سال گذشته که تنها باشگاه خبری‌اش با نام توانا در نمایشگاه حضور داشت، در نمایشگاه حضور پررنگی از نظر غرفه و فضای در اختیارش دارد.غرفه‌های خبرگزاری‌های ایسنا،مهر،ایرانا و پانا نیز خلاف سال گذشته بزرگ بودند و برای ساخت دکور غرفه خود هزینه کرده بودند.غرفه روزنامه جام جم هم با ترکیب قهوه‌ای اش زیبا به نظر می‌رسید، البته تعداد بازدید کنندگان از این غرفه آنچنان که باید نبود. به نظر می رسید غرفه همشهری رونق سال گذشته را نداشت.

غرفه‌های مجلات خانوادگی،آشپزی، زیبایی و سلامت که تعدادشان هم اصلا کم نیست مخاطبان خاص خود را دارند. بعضی ازغرفه‌ها شماره‌های پیشین خود را با قیمتی کمتر از روی جلد به فروش می رسانند.

هجدهمین نمایشگاه مطبوعات هم مثل هر سال حاشیه‌های خاص خود را به همراه دارد.بزرگ ترین رویداد فرهنگی رسانه‌ای کشور تا 10 آبان در مصلی تهران از 9 صبح تا 8 شب پذیرای بازدید کنندگان است.