به گزارش خبرگزاری برنا، حجت‌الاسلام محمدرضا شریعت‌زاده روز گذشته در نشست تبیین دستاوردهای سفر هیئت حوزوی به روسیه با بیان این مطلب تصریح كرد: در این سفری كه داشتیم درخواست متن‌نویسی آشنایی با اسلام و اسلام‌شناسی از ما داشتند و این دغدغه در آنان وجود داشت.

وی اظهار كرد: نوشتن دایرة‌المعارف از دیگر زمینه‌های همكاری برای آشنایی اندیشمندان و مردم روسیه با اسلام و ایران است.

شریعت‌زاده بیان داشت: ایران مهد عرفان و فلسفه اسلامی است در حالی كه در عربستان و تركیه چنین چیزی وجود ندارد لذا ایران می‌تواند زمینه گرایش مردم روسیه را به اسلام فراهم كند.

وی اظهار داشت: مردم روسیه از اسلام خشن وهابی رویگردان هستند و مردمی تعقلی به شمار می‌روند.

شریعتمدار ادامه داد: در مواجهه با تهاجم غرب و فرهنگ غربی ما با مردم روسیه دارای نقطه مشترك هستیم و درد مشترك داریم و می‌توانیم دست همكاری بهم بدهیم.

تفکر فلسفی هگلی
بنا بر این گزارش که از سوی پایگاه خبری حوزه منتشر شد: حجت الاسلام والمسلمین علی بهجت فومنی با ذکر این مطلب که حضرت امام خمینی(ره)، سال‌ها پیش وضعیت امروز روسیه را پیش‌بینی کرده بودند، اظهار داشت: این سفر به نسبت اهمیت خاص فرهنگی، سیاسی و تحولات عظیمی که در بیست سال اخیر در کشور روسیه صورت گرفته است، با تاخیر بسیار زیادی انجام شد.

وی افزود: متاسفانه زمانی که حوزه، از تحولات عظیم فرهنگی و سیاسی در این کشور غافل بود، غرب توانست فرهنگ برهنگی خود را به همراه یهودیان به منصه ظهور رساند.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین بهجت با بیان این که وهابی‌ها اسلام مدنظر خود را برای مسلمانان روس تجویز کردند گفت: یکی از دلایل اصلی انجام این سفر، آشنایی با تفکر حاکم بر اقشار مختلف به ویژه قشر فرهنگی روسیه بود؛ مهم بود که بدانیم آنها از تفکرات چه فیلسوفانی تبعیت می کنند.

وی افزود: آنها تفکر فلسفی هگلی دارند ولی از فلاسفه اسلامی بی‌خبر بودند.

منکران دین در روسیه به موزه تاریخ رفته‌اند
در ادامه این نشست حجت‌الاسلام محسن مهاجرنیا، دبیر انجمن‌های علمی حوزه نیز در سخنانی با اشاره به تحولات تاریخی در روسیه در طی یك قرن اخیر بیان داشت: سوسیالیست با وجود 70 سال حاكمیت در روسیه نتوانست نمادهای مذهبی و دینی را از بین ببرد و در هر خیابانی در مركز روسیه چندین كلیسا دیده می‌شود.

وی افزود: كسانی كه 70 سال دین را افیون توده‌ها می‌دانستند و آن را انكار می‌كردند با فضاحت به موزه تاریخ رفته‌اند و جامعه امروز روسیه بر خلاف این منش فكری در حال حركت است.

مهاجرنیا اضافه كرد: در روسیه زمینه‌های فرهنگی و دینی مشهود است و گرایش در مردم این سرزمین به دین كاملا محسوس است.