به گزارش خبرنگار برنا، از گذشته افراد برای زیبایی چهره خود به پیرایشگران یا همان سلمانی مراجعه می‌کردند . در مواردی در کنار پرداختن به شغل سلمانی اموری مربوط به دکترای تجربی را انجام داده و درمان های سطحی مانند کشیدن دندان را انجام می‌شد.
 
امروزه دوره‌های مربوط به آموزش آرایشگری شکل‌های امروزی به خود گرفته است. آموزش پیتاژ، گریم تخصصی ، ژورنال خوانی، طرز ایستادن آرایشگر، ابزار شناسی ، مورفروژی و .. برای شغل آرایشگری الزامی است.

یکی از آموزشگاه های آرایشگری که زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای فعالیت می‌کند دوره های پیرایش درجه یک و دو آرایشگری را برگزار می‌کند. دوره‌های ابتدایی شامل ابزار شناسی، طرز ایستادن استاندارد آرایشگران، مورفولوژی (چهره شناسی) به صورت تئوریک آموزش داده می‌شود.

مسوول این آمورشگاه درباره دلیل آموزش مورفولوژی یا چهره شناسی به خبرنگار برنا می‌گوید: مورفولوژی به این دلیل آموزش داده می‌شود که آرایشگران باید تشخیص دهند با چه چهره ای چه مدل مویی تناسب دارد.
 
در جلسات تئوریک طرز صحیح ایستادن آرایشگر را آموزش داده می‌شود زیرا آرترز در کمین آرایشگران است.

پیتاژ کردن مو با تیغ مواردی است که در آموزشگاه بر روی سر مانکن و مشتری انجام می‌دهند. بعد از گذراندن دوره دو ماهه و شرکت در آزمون فنی و حرفه ای این تضمین داده می‌شود که حرفه آموزان در آزمون عملی و کتبی قبول شوند. نرخ مصوب این دوره برای تمام آموزشگاه‌ها 400 هزار تومان است.

آموزشگاه دیگری که شرایط مشابهی دارد درباره چهره شناسی که در کلاس‌های تئوریک آموزش داده می‌شود می‌گوید: یک آرایشگر باید در نظر داشته باشد که چهره های مختلف (گرد، کشیده، لاغر و ...) با چه مدل مویی تناسب دارد.

گفتنی است یک صندوق مالی به دارندگان این حرفه (مدرک فنی و حرفه ای) 15 میلیون تومان وام جهت خود اشتغالی پرداخت می‌کند.