به گزارش سرویس قاب نقره برنا، رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد به مناسبت حماسه بی‌نظیر مردمی نهم دی‌ماه، از ائمه جماعات خواست با بهره‌گیری از ظرفیت‌های تشکل‌های درون مسجد همگان را به بزرگداشت این روز و شناخت عمیق اهداف و پیام‌های آن تشویق کنند.

حجت‌الاسلام محمدجواد حاج‌علی اکبری در پیامی به بیان دیدگاه‌ها و مواضع مرکز رسیدگی به امور مساجد درباره نهم دی پرداخت و گفت: واقعه جانسوز و دردناک عاشورای سال 88 و به دنبال آن خروش فتنه‌سوز مردم مسلمان ایران اسلامی در 9 دی ماه، این روز فصل جدیدی را در تاریخ اسلامی رقم زد و سرآغازی برای حرکت پیش رونده انقلاب اسلامی شد.

راهگشای مقام معظم رهبری پس از این واقعه‌ی بزرگ در تاریخ 19/10/88 و در سالروز نهم دی در سال گذشته و نیز رهنمودهای ایشان در تاریخ 21/9/90 (دیدار با ستاد مرکزی پاسداشت حماسه 9 دی) حکایت از این معنا دارد که این روز بزرگ، نه فقط به عنوان یک روز تاریخی، بلکه به مثابه یک جریان ناب و زلال فرهنگی، اجتماعی و سیاسی باید در خاطره‌ها بماند و هر ساله تبیین و توصیف علمی و استدلالی گردد و پیام‌های آن مثل ایام الله دیگر به نسل‌های آینده انتقال یابد.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد با اشاره به رهنمودهای پیام‌ها و نکات راهبردی و راهگشای ارزنده مقام معظم رهبری به برخی از آن نکات تصریح کرده است: حادثه نهم دی ماه در تاریخ یک حادثه ماندنی است. این حادثه شبیه حوادث اول انقلاب است، این بایست حفظ وگرامی داشته شود. البته سعی کنید جنبه‌ی شعاری را غلبه ندهید. شعار البته لازم است، شور و هیجان و حماسه لازم است، منتهی بایستی عمق شعارها تبیین بشود که حرف ملت ایران در آن روز چه بود و چه جهتی داشت، هدف ما هم تحقق آرمان‌های الهی و همان چیزی است که دین به مردم وعده داده است.

در قضیه 9 دی هم باز پای امام حسین (علیه‌السلام) و عاشورا در میان بود. اگر آن حرکات سخیف و گریه‌آور از سوی فتنه‌گران در عاشورا، پیش نمی‌آمد این حرکت عظیم، این تحرک مردم معلوم نبود به این شکل به وجود بیاید،‌اینجا هم پای عاشورا در میان بود.

نهم دی ماه یکی از موارد جلب رحمت الهی بود و مردم به برکت یاد خون سیدالشهدا به صحنه آمدند و بساط فتنه‌گران را برچیدند و ثابت کردند نظام متعلق به خود مردم است.

این فتنه صرفا منحصر به حضور عده‌ای افراد در خیابان‌ها نبود بلکه ناشی از یک بیماری بود که با اقدامات سیاسی و امنیتی قابل دفع شدن نبود و به یک حضور عظیم مردمی هم نیاز داشت که چنین هم شد.

هر چه انسان در اطراف این قضایا فکر می‌کند، دست خدای متعال را، دست قدرت را، روح ولایت را، روح حسین بن علی (علیه‌السلام) را می‌بیند، این کارها کارهایی نیست که با اراده امثال ما انجام بگیرد، این کار خداست.

وی افزود: چنانچه می‌بینیم، رهبر فرزانه انقلاب روی چند نکته تاکید فراوان دارند:
1- عنایت الهی و خون سیدالشهدا (علیه‌السلام)
2- حضور بصیرانه و به موقع مردم در صحنه دفاع از انقلاب اسلامی
3- شباهت فراوان این روز به حوادث اول انقلاب
4- نیاز به تبیین علمی و استدلالی و پرهیز از شعارگرایی‌های افراطی

لذا در بیانات ایشان در می‌یابیم که حماسه 9 دی، روزی منحصر به فرد در تاریخ انقلاب اسلامی است که مردم ایران اسلامی در یک مقیاس 50 میلیونی و مشارکت بهت‌آفرین، بدون فراخوان قبلی و فضاسازی رسانه‌ای طولانی مدت و در روز غیرتعطیل، از سر اعتقاد دینی و ایمان انقلابی به صحنه آمدند و می‌توان گفت این حادثه به جهاتی از حضور مردم در راهپیمایی تاسوعا و عاشورا و اربعین سال 57 و روز قدس سال 65 (دوران موشک‌ باران) بزرگتر است چرا که در آن مبارزات، جبهه دوست و دشمن در استبداد و استکبار به روشنی قابل مشاهده بود اما در شرایط سال 88 که غبار فتنه و تردید، تشخیص‌ها را دشوار و اقدامات به موقع را خنثی و کند می‌ساخت، حضور مردم در راهپیمایی میلیونی و سراسری بسیار قابل تامل و درس‌آموز و عبرت‌آموز است.

حاج علی‌اکبری 9 دی ماه را روز "تردید سوزی" و "فتنه‌سوزی" دانسته و تاکید کرده است: نقشی بی‌بدیل مساجد، هیئات مذهبی، هئیت‌های امنا، کانون‌های فرهنگی هنری مساجد و پایگاه‌های بسیج مردمی با محوریت ائمه‌ی محترم جماعات در این روز بزرگ انکارناشدنی است. بدیهی است این نقش محوری در تبیین اهداف و ترویج فرهنگ این یوم‌الله جاودانه باید محفوظ بماند. با عنایت به تقارن سالروز این واقعه بزرگ با روز جمعه و نیز فرصت مغتنم نماز جمعه تهران و نمازهای جمعه استان، پیشنهاد می‌ شود سروران ارجمند و ائمه‌ی بزرگوار جماعات با بهره‌گیری از ظرفیت‌های تشکل‌های درون مسجد و استفاده از فرصت‌ ماه صفرالمظفر و شب‌ها و روزهای عزای حسینی، اقدامات لازم و شایسته را با تدبیر و صلاحدید خویش تدارک دیده و همگان را به بزرگداشت این روز و شناخت عمیق اهداف و پیام‌های آن تشویق نمایند.