به گزارش خبرنگار برنا،«نشست تخصصی نقش زن در حکومت اسلامی» با حضور زنان جوان میهمان کشورهای اسلامی و خانم‌ها دکتر فهیمه فرهمند پور(عضو هیات علمی دانشگاه تهران و رییس مرکز تحقیقات و مطالعات زنان دانشگاه تهران)، همسر شهید احمدی روشن، روح افزا(نماینده شورای فرهنگی اجتماعی زنان)، اکبرآبادی (مسوول حوزه زنان)، اصلانی (حوزه دفاع و بسیج عمومی)، جمالی (بخش سازمان‌های مردم نهاد و غیر دولتی)، دکتر رخشانی (حوزه سلامت و بهداشت عمومی از وزارت بهداشت) و شریعتی(نماینده مجلس شورای اسلامی) شب گذشته در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار شد.

شاخص ترین و اساسی‌ترین تکالیف زنان، نقش محوری آنها در نظام خانواده است
دکتر فهیمه فرهمند پور در ابتدی این جلسه با اعلام این مطلب که در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بسیاری از پوشش‌های حمایتی ویژه زنان معرفی شده است گفت:زنان از لحاظ حمایت های اجتماعی و بیمه ای در کشور در اولویت بوده و دارای حق ویژه هستند و این نکته ای است که ما را از پرچم زن گرایی غربی متفاوت می‌کند. 

عضو هیات علمی دانشگاه تهران  ادامه داد:از آنجایی که حق و تکلیف دو روی یک سکه هستند، ما همچنان که برای زنان حق برابری و در جایی حق متفاوت بودن با مردان قائلیم معتقدیم متقابلا زنان دارای تکالیفی هستند که برخی از این تکالیف با مردان برابر بوده (مثلا در قبال قانون، مشارکت سیاسی ،فضائل اخلاقی) اما برای زنان تکالیف متفاوت هم قائلیم. زن به عنوان زن، همچنان که حق دارد حقوق متفاوتی را طلب کند، بایستی خود را در قبال تکالیف خاصی هم با مردان متفاوت بداند. یکی از شاخص ترین و اساسی‌ترین تکالیف متفاوت زنان نقش محوری آنها در نظام خانواده است. بنیانگذار انقلاب امام خمینی(ره)روی این نکته تاکید می‌کردند که تربیت و اصلاح زنان تربیت و اصلاح جامعه است. چون زن محوری ترین عنصر نظام تربیتی است.


وی تصریح کرد: نکته‌ای که تفکر اسلامی را از تفکر غربی متمایز می کند، اعتقاد به مسوولیت و ماموریت‌های ویژه زنان در نظام خانواده بوده و تقدس و قداستی است که ما برای بنای خانواده قائلیم. 

رییس مرکز تحقیقات و مطالعات زنان دانشگاه تهران توازن میان این نقش‌ها را مهم برشمرد و گفت: دختران و زنان در یک جامعه بیاموزند تا بتوانند نوعی توازن را میان نقش‌های عمومی و اختصاصی در اجتماع و در خانواده ایجاد کنند. در این صورت توانسته‌ایم الگوی (حقوق عمومی و اختصاصی و تکالیف عمومی و اختصاصی) را ایجاد کنیم. البته تجربه ایران اسلامی با بیش از سه دهه تلاش، در این زمینه راه گشاست.

سخنان رهبری در مسایل زنان راه گشاست
فرهمند پور همچنین با اعلام این مطلب که چند هفته پیش در محضر رهبر فرزانه انقلاب یکی از نشست‌های علمی با محوریت مسایل زنان برگزار شده است نکات مهمی از فرمایشات ایشان را برشمرد و گفت: رهبر ما براین نکته تاکید کردند که اسلام دارای سرمایه های علمی وسیع در حوزه زنان و خانواده است و ضروری است دانشمندان و متفکران مسلمان به قرآن و سنت معصومین به عنوان اصلی‌ترین منبع آموزه های دینی در  مسایل خانواده مراجعه کنند. همچنین باید حساسیت جامعه نسبت به مسایل زنان و خانواده تحریک شده و جامعه نسبت به این مسایل و نظام خانواده حساس شود و گفتمان سازی در این حوزه اتفاق بیافتد. 

وی ادامه داد: ضرورت بهره برداری از سرمایه های موجود در مسایل اجتماعی در حوزه زنان نیز از ذیگر نکات سخنان رهبر حکیم انقلاب بود. همچنین ایشان تاکید کردند ایفای نقش‌های اجتماعی نباید منجر به غفلت زنان از ایفای نقش محوری در خانواده شده و ضرورت عمل و پایبندی به ارزش های اخلاقی و معنوی در حوزه اجتماعی و رعایت حدود میان زنان و مردان و رعایت حجاب که اصلی ترین نماد اجتماعی این مساله است باید در این زمینه رعایت شود. 

رییس مرکز تحقیقات و مطالعات زنان دانشگاه تهران درباره تفاوت اساسی دین با تفکرات غربی گفت: ما زنان را در مقابل مردان قرار نمی‌دهیم و زنان را دشمن و رقیب مردان نمی‌دانیم.زن و مرد در کنار هم مامور ساختن زندگی و تبدیل زمین به بهشت اند.

همچنین در ادامه این نشست میهمانان پرسش های خود را از مسوولات و کارشناسان حاضر در جلسه پرسیدند.

خانمی از زانبیا در مورد روابط بین زن و مرد قبل از ازدواج پرسید و نیز گفت زنان بعد از ازدواج  حق ادامه تحصیل ندارند آیا در دین با ادامه تحصیل مخالفتی وجود دارد؟

فرهمند پور در پاسخ ارتباط زن و مرد قبل از ازدواج برای آشنایی را ضروری خواند و ادامه داد: در نگاه اسلام ضمن اینکه این آشنایی و رضایت خانم شرط است اما این ارتباط به معنای آزاد بودن یک رابطه دوستانه طولانی مدت نیست. با رعایت حدود شرعی می‌توانند صحبت کرده و با حمایت خانواده و قوانین دینی معاشرت محدود و شرعی داشته باشند و نیز با رعایت حدود دینی را یادامه تحصیل دختران هیچ محدودیتی وجود ندارد.

رخشانی در این زمینه پاسخ داد:قبل از انقلاب فاصله تحصیلی بین زنان و مردان در ایران 22 درصد بود امان الان این فاصله یک درصد شده است.75 درصد دانشجوهای علوم پزشکی ایران زنان هستند و متخصین خانم ما در دهه اول انقلاب15 بوده اما الان 40 درصد هستند.خانم های دارای فوق تخصص هم قبل از انقلاب 9 درصد بودند اما الان به 30 درصد رسیدند و همزمان با خانواده تحصیل هم داشتند. این اتفاق می‌تواند در همه کشورها بیافتد.

و نیز فردی از سودان  گفت:تعداد زیادی از زنان در سودان هیچ آموزشی ندیده و بی سواد هستند و حتی نمی‌توانند سوره حمد بخوانند. روزه می‌گیرند اما از واجبات و محرمات خود اطلاع نداشته و آنها را به جای نمی آورند. در کشور ما با توجه به فتواها نمی‌توانیم تنهایی به حج و عمره و مکه برویم اما اجازه داریم به کشورهای کافر برویم. من به تنهایی به عمان و انگلیس می روم اما اجازه ندارم به مکه بروم ما نیاز به الگو در این زمینه از سوی کشورهای اسلامی دیگر داریم. 

رییس مرکز تحقیقات و مطالعات زنان دانشگاه تهران فقدان الگوی قابل طرح در برخی از کشورها و نیز لزوم یافتن احکام فقهی متناسب با زمان در کشورهای اسلامی و استفاده از تجربیات کشورهای مختلف از جمله ایران را لازم خواند و نیز رخشانی اظهار امیدواری کرد  ارتباطات بین افراد و انتقال تجربیات کشورهای مختلف اسلامی به این همایش ها محدود نشده و  برنامه ریزی برای ارتباطات الکترونیکی در این زمینه مهیا شود.