به گزارش سیاسی برنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، علی عبداللهی معاون وزیر کشور در اولین نشست کمیته پدافند غیر عامل استانداری‌های سراسر کشور ضمن اظهار امیدواری از اینکه حضور گسترده همکاران در این نشست؛ انشاء الله راهگشای کارها و باعث سرعت و شفافیت بیشتر در این حوزه باشد بر لزوم تهیه بانک اطلاعات این عرصه در استان‌ها تاکید کرد.

بنابراین گزارش معاون وزیر کشور افزود: باید با توجه به گستردگی مباحث در پدافند غیر عامل به تناسب تاثیرات آن در استان‌های مختلف و در مناطق مختلف کشور برنامه‌ریزی کرد و با مدل‌سازی در صورت آسیب مجموعه تاثیرات استانی آن را بررسی و برای رفع آن برنامه‌ریزی کرد.
 
وی گفت: ضروری است بحث پیوست پروژه‌های غیر عامل قاعده‌مند شود و سازگاری تعبیه شود که پیوست قراردادی روی برخی پروژه‌ها نظیر پروژه‌های ملی برای اجرای طرح‌های پدافند غیر عامل داشته باشیم و از ابتکارات و منابع انسانی در استان‌ها حداکثر بهره‌برداری را داشته باشیم.

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور ادامه داد: تقویت ساختار به عنوان یکی از موضوعات مهم در کشور به تحکیم حاکمیت و تحکیم نظام مقدس جمهوری اسلامی در مقابل بحران‌ها کمک می‌کند.
 
وی گفت: پدافند غیر عامل از نکات مهمی است که مقام معظم رهبری از سال‌ها پیش بر راه‌اندازی آن اهتمام جدی داشتند و این سازمان پس از طی فراز و فرود طولانی و دست‌یابی به سیاست‌های مدون از سال گذشته تشکیل شد و طبق اختیاراتی که دولت طی ماده 127 و 128 به ستاد نیروهای مسلح واگذار کرد از قدرت اجرایی خوبی برخوردار شد و این انشاء الله سرآغازی برای فعالیت در همه استان‌ها باشد.
 
عبداللهی گفت: بحث راه‌اندازی سازمان و پدافند غیر عامل در وزارت کشور و چندین وزارتخانه و سازمان تعریف شد و با همت همکاران، این سازمان راه‌اندازی شد و بحمد ا... در استان‌ها نیز به نتیجه رسید.
 
معاون وزیر کشور افزود: انشاء ا... مباحث مطروحه در این نشست موجبات شفاف تر شدن ماموریت‌های سازمان پدافند غیر عامل را برای مدیران پدافند غیر عامل در استان‌های سراسر کشور فراهم کند و دوستان باید با توجه به تمهیدات مطروحه این موضوع را با جدیت دنبال کنند.

وی با بیان اینکه با توجه به تناقضی که بین اهداف ما و روش استکبار جهانی وجود دارد طبیعی است که روز به روز شاهد تهدیدات نرم در کشور باشیم، گفت: پدافند غیر عامل در حقیقت یک نوع دفاع غیر مسلحانه جهت خنثی‌سازی تهدید دشمنان با کمترین خسارات است و به همین منظور نسبت به پدافند عامل از پیچیدگی و گستردگی خاصی به جهت برخورداری از تعدد عوامل دخیل و گسترش آن برخوردار است.
 
معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور با تاکید بر اهمیت شناخت تلاقی موجود بین وظایف سازمان مدیریت بحران و سازمان پدافند غیر عامل گفت: اگر وظایف هر مجموعه به‌صورت شفاف و دقیق مشخص شود این دو مجموعه مکمل هم خواهند بود و کاهش هزینه‌ها و استفاده حداکثری از منابع موجود در مواقع بحران را به همراه خواهند داشت.
 
وی تصریح کرد: مدیریت بحران و سازمان پدافند غیر عامل باید از تلاقی‌ها به نحو مثبت استفاده کنند تا بتوانند با منابع کمتر از کارایی بیشتری برخوردار شوند.
 
عبداللهی با بیان اینکه یکی از وظایف پدافند غیر عامل مقابله با تهدیدات دشمن و دست یافتن به راه کارهایی جهت کاهش خسارات به مردم و کمک به سیستم مدیریت در کشور است، گفت: هدف دیگر، حفاظت از زیر ساخت‌هایی مانند برق رسانی، آب رسانی، استمرار توزیع نیازمندی‌های اولیه، استمرار ارایه خدمات و برقراری راه‌های موصلاتی در زمان وقوع بحران ناشی از جنگ و عملی شدن تهدید نظامی است.
 
وی از شش ماموریت اصلی تعریف شده در پدافند غیر عامل به نام‌های (استتار، اختفاء، پوشش، فریب)، (تفرقه و پراکندگی)، (مقاوم سازی و استحکامات)، (اعلام خطر)، (تحرک) و (حفظ اطلاعات) نام برد و گفت: خوشبختانه با منابع خوبی که در اختیار داریم فعالیت‌های خوبی در این حوزه انجام شده است و توقع ما اینست که دوستان مطالعات عمیق و دقیق‌تری در این موضوعات داشته باشند.
 
عبداللهی با بیان اینکه یکی از اولویت‌های ما در سازمان پدافند غیر عامل آموزش کارکنان و ایجاد کارگاه‌های آموزشی، فرهنگ‌سازی برای گسترش آموزش مردم و آگاه سازی مردم نسبت به حساسیت قضایا برای کمک در مواقع تهدید است، گفت: ضروری است مدیران پدافند غیر عامل استان‌ها با پیگیری مصوبات از بالا دست به تناسبت مقتضیات جغرافیایی و حساسیت برنامه‌ها نسبت به تدوین وظایف دستگاه‌ها و حوزه‌های کاری استانداری و نظارت بر هزینه کرد اعتبارات جهت اجرای شایسته برنامه‌ها اقدام کنند.

وی با بیان اینکه تهدیدات سایبری به عنوان موضوعاتی جدید در کشور می‌تواند در مقاطعی موجب آسیب‌های گسترده باشد بر آمادگی‌ها در این عرصه تاکید کرد.
 
وی همچنین گفت: تحقیقات گسترده‌ای که در زمینه بیو تروریست صورت گرفته است پس از تدوین نهایی طرح‌های مرتبط با این عرصه به استان‌ها ابلاغ خواهد شد و دوستان نیز لازم است تلاش کنند و جهت تکمیل مصوبات جدید با مجموعه همکاری داشته باشند.
 
رییس کمیته پدافند غیر عامل  در نهایت خواستار ارتباط و تعامل قوی استانداری‌ها با بخش‌های پدافند غیر عامل شد و گفت: در مقابله با تهدیدات نرم و خنثی کردن حرکت دشمن باید کارها به صورت جدی دنبال شود.