به گزارش سرویس سیاسی برنا، خبرگزاری شینهوای چین در گزارشی چشم‌انداز سیاست خارجی ترکیه را تحلیل کرده است.

 «غرب یا شرق» این سوالی است که اخیرا از ترکیه پرسیده می‌شود. کشور مسلمان ترکیه که پل ارتباطی قاره آسیا و اروپا محسوب می‌شود،در حالی که دیگر امیدی به عضویت در اتحادیه اروپا ندارد،با شتاب به دنبال بازسازی روابط با کشورهای همسایه به ویژه ایران است.

کارشناسان بر این باورند که آنچه ترکیه در دیپلماسی‌اش نشان می‌دهد چرخش کامل چشم‌انداز سیاست خارجی از غرب به سوی منطقه است.

ترکیه که پیش از این یکی از متحدان آمریکا و سیاست‌های غرب در منطقه محسوب می‌شد،با تغییر رویکرد سابق صدای اعتراض خود را در مخالفت با تحریم‌های ایران بلند کرد و سیاست‌های رژیم صهیونیستی را در قبال فلسطین محکوم کرد.

ترکیه همچنین روابط خود را با روسیه در زمینه انتقال انرژی و پروژه  لوله‌های انتقال گاز بهبود بخشید . این کشور همچنین با سوریه که تا پیش از این ارتباط چندانی نداشت، با اقداماتی مانند لغو روادید و امضای موافقت نامه های همکاری اقتصادی و تجاری، فصل جدیدی از روابط دو جانبه را گشود.

جمهوری اسلامی ایران در این میان از دیگر همسایگان ترکیه مهمتر است.آنکارا پس از تغییر رویکرد از غرب به شرق به شدت از مواضع غرب در بحث هسته ای ایران انتقاد و بر حق ایران در برخورداری از انرژی صلح آمیز هسته ای تاکید دارد.

ترکیه به خوبی می داند که ایران به عنوان دومین تولید کننده گاز در جهان، کشور مهمی در منطقه محسوب می شود، بنابراین با همکاری با جمهوری اسلامی در مسئله تبادل سوخت ، امضای اعلامیه تهران و "نه" گفتن به شورای امنیت سازمان ملل در زمان تصویب چهارمین دور تحریم ها علیه ایران، نشان داد که به استقلال و منافع کشور دوست همسایه اش اهمیت می دهد.

آنکارا با این باور ، همچنان همکاری گسترده با تهران را در برنامه هسته‌ای ادامه می‌دهد؛تاجایی که قرار است دور دوم مذاکرات ژنو 3 در استانبول برگزار شود.

سردمداران ترکیه بر این حقیقت واقف هستند که برخورداری از انرژی هسته‌ای از سوی هر یک از کشورهای خاورمیانه می‌تواند آینده ای مستقل و قدرتمندتر برای همه کشورهای منطقه رقم بزند.

جمهوری ترکیه همچنین با وجود اینکه پیش از این رویکردی خنثی در قبال اسراییل و سیاست‌های این رژیم در قبال فلسطین داشت، با روی کار آمدن اردوغان که سیاست مداری اسلام گراست، سیاست‌ها و اشغالگری‌های رژیم صهیونیستی را به شدت مورد انتقاد قرار داده و پس از حمله صهیونیست‌ها به کشتی کمک‌رسان «مرمره» به غزه و کشته شدن 8 نفر از فعالان حقوق بشر ترکیه ای، هنوز روابط خود را با اسراییل به حالت عادی برنگردانده است.

هدف ترکیه از رویکرد جدید در سیاست خارجی به گفته داوود اغلو، وزیر خارجه این کشور به صفر رساندن مشکلات با کشورهای منطقه و تبدیل شدن به کشوری موثر در حل بحران‌های منطقه است.

داووداغلو همچنین تاکید کرد که چشم انداز 10 ساله ترکیه در سیاست خارجی ایفای نقش موثر در حل مسایل و مناقشات افغانستان و عراق و کمک به ایجاد ثبات و آرامش در منطقه است.