به گزارش سرویس سیاسی برنا رییس شورای اسلامی شهر تهران درحین بررسی اولین دستور پانصدو پنجاه و یکمین جلسه شورا که مربوط به طرح سوال از شهردار تهران توسط حمزه شکیب-رییس کمیسیون توسعه و عمران شورا درخصوص لزوم کنترل مضاعف شهرداری تهران برای ساخت و ساز بود به مرخصی محمد باقر قالیباف شهردار تهران اشاره کرد و گفت: شهردار تهران جهت شرکت در انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری درخواست 20 روزه مرخصی را به شورای شهر ارائه کرده است که مورد موافقت قرار گرفت.

وی خطاب به حمزه شکیب طراح سوال گفت: شما دو راه حل دارید یا صبر کنید تا پایان انتخابات که وضعیت مشخص شود و یا اینکه جواب سوال خود را از معاونت شهرسازی جویا شوید.

دکتر شکیب رئیس کمیسیون توسعه وعمران شورای شهر نیز با اشاره به اینکه بارها این سوال را از معاونت شهرسازی پرسیده ولی قانع نشده است، گفت: ترجیح می دهم این موضوع را از شخص شهردار پیگیری کنم چرا که بررسی اسناد نشان می دهد کنترل مضاعف توسط شهرداری برساخت وساز های شهر در زمان شهرداران قبلی هم وجود داشته ولی در چند سال اخیر ، شهرداری از انجام این کار شانه خالی میکند و حتی بارها به صورت مکتوب در پاسخ ها آورده اند که شهرداری دراین زمینه مسوولیتی ندارد. این در حالی است که قانون مقررات ملی ساختمان هم پیگیری هر گونه تخلف در ساخت وساز را برعهده شهرداری قرار داده است.

شکیب نیز با اشاره به عدم حضور شهردار گفت: به هرحال شهردار یک وظایفی در قابل شهر تهران دارد و این مسئله یک موضوع مهم است که باید به گونه ای حل شود.

خسرو دانشجو سخنگوی شورای شهر نیز با اشاره به مرخصی 20 روزه شهردار تهران خواستار تعیین تکلیف قانونی رسیدگی به امورات جاری شهر تهران شد وافزود: آیا مرخصی شهردار تهران نباید به تایید اعضای شورای شهر برسد؟ از سوی دیگر چون 20 روز زمان زیادی است و شهر تهران با توجه به مسائل و مشکلاتی که هر روز برایش اتفاق می افتد از نظر قانونی باید توسط چه شخصی بعد از شهردار اداره شود؟

مهدی چمران در پاسخ به این ابهامات گفت: قانون درخصوص تعیین قائم مقام در صورت مرخصی رفتن شهردار اشاره ایی ندارد، شورای شهرنیز تنها در صورتی که شهردار از شهرداری برود می تواند سرپرست شهرداری را برای مدت 3 ماه معرفی و تعیین کند مانند سال 84 که سعید لو معاون مالی و اداری شهرداری تهران از سوی شواری شهر جهت سرپرستی موقت شهرداری تهران در آن سال معرفی و تایید شد.

رئیس شورای شهر تهران همچنین خاطر نشان کرد: در شرایط فعلی که قالیباف شهردار تهران مرخصی زمان داری را گرفته است و قائم مقام هم ندارند معاونین شهردار براساس مسوولیت هایی که بر عهده دارند پاسخگوی امورات جاری شهر هستند.

محمد تقوی معاون حقوقی شهرداری نیزحق با اشاره به عدم حضور شهردار تهران اظهار کرد: باتوجه به جایگاه شورای شهر معاونت مربوطه حاضر به پاسخگویی به سوال عضو شورای شهر است و این توضیح، پاسخ تلقی نمی شود و حق سوال در جای خود باقی می ماند تا شهردار تهران پس از اتمام مرخصی پاسخگوی این سوال باشد.

همچنین در ادامه جلسه گزارش حسابرسی از سازمان حمل و نقل و ترافیک ،شرکت شهر سالم ،سازمان نوسازی و اداره کل رفاه شهرداری تهران ارائه شد که از نظر استاندارهای حسابرسی گزارش های سازمان حمل و نقل و ترافیک و سازمان نوسازی گزارش های مقبولی عنوان شدند.

دبیر : باید دفاتر نوسازی را زیرمجموعه شورا بدانیم

علیرضا دبیر عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهرتهران درجریان گزارش حسابرس مستقل شورای شهرتهران از عملکرد مالی سازمان نوسازی شهرداری تهران برای سال مالی 1389 با اشاره به بازدیدی که اخیرا از دفاتر نوسازی واقع در محلات داشته است گفت: به شورای شهر پیشنهاد می دهم از دیگر ظرفیت های اجتماعی ، فرهنگی این دفاتر در سطح محلات استفاده شود.

وی با یادآوری اینکه شورای شهر تسهیلات بسیار خوبی برای احیای بافت های فرسوده در نظر گرفته است تصریح کرد: شورای شهر باید از این دفاتر حمایت کند و آنها را زیر مجموعه خود بداند تا بتواند از تمام ظرفیت های آنها استفاده کند.

دبیر با اشاره به عملکرد مثبت دفاتر نوسازی واقع در محلات در احیای بافت های فرسوده گفت: دراین دفاتر جوانان تحصیل کرده ای فعالیت می کنند که شورا می بایستی آنها را مانند شورایاری ها جزء بدنه خود بداند.

به گفته دبیر با توجه به شرایط مناسب ایجاد شده بافت های فرسوده فرصت مناسبی برای سرمایه گذاری هستند تا سرمایه گذاران بتوانند از سرمایه خود سود بالایی ببرند.