به گزارش سرویس سیاسی برنا به نقل از اداره كل اطلاعات و مطبوعات وزارت امور خارجه، شریف حسن شیخ ادن، رئیس مجلس ملی سومالی كه به منظور رایزنی در زمینه ایجاد صلح و ثبات در كشورش به تهران سفر كرده، امروز (دوشنبه) با علی‌اكبر صالحی سرپرست وزارت امور خارجه كشورمان دیدار و گفت‌وگو كرد.

صالحی ضمن خیرمقدم به وی و هیئت همراه اظهار داشت: سومالی برای ما كشور مهمی است، اگر در یك شرایط آرامش باشد می‌تواند در منطقه بسیار اثرگذار باشد، برای ما دردناك است كه می‌بینیم مردم سومالی دچار مشكلات هستند. مطمئن هستم بدون دخالت دیگران مردم سومالی می‌توانند مشكلات داخلی خود را حل كنند.

وی همچنین ضمن ابراز خرسندی از شكل گیری دولت جدید در سومالی گفت: سومالی را بخش عمده‌ای از جهان اسلام می‌دانیم و مقامات كشورمان تأكید به همراهی، همدلـی و همكاری بـا سومالی دارند. ما افراط گرایی و خشونت را به نام دین مطرود می‌دانیم و متأسفانه تمام این حركت‌ها و اقداماتی كه به نام دین تحت لوای اسامی مختلف انجام می‌شود، زاییده كشورهای غربی است.

سرپرست وزارت امور خارجه افزود: جمهوری اسلامی ایران در خدمت مردم و دولت سومالی است و آمادگی داریم با كشور شما برای كمك به برقراری صلح و ثبات از طریق اتحادیه آفریقا و سازمان ایگاد همكاری كنیم و میزبان اجلاس بعدی ایگاد در تهران باشیم.

رئیس مجلس سومالی نیز در این ملاقات ضمن تشكر از مهمان نوازی گرم ایرانیان گفت: خیلی خوشحالیم كه روابط مستحكمی با ایران داریم و روابط ما ریشه طولانی تاریخی دارد. متأسفانه مشكل سومالی كه یك جنگ داخلی است با دخالت خارجی‌ها و حمایت گروه‌های افراطی وضعیت را سخت كرده است و قحطی و خشكسالی هم مزید بر علت شده است.

وی افزود: ما دوست داریم بتوانیم روی پای خودمان بایستم، از كمك‌های انساندوستانه جمهوری اسلامی ایران در بخش آموزش و سایر موارد تشكر می‌كنیم و از اینكه ایران یك كشور اسلامی قدرتمند در منطقه است، خوشحالیم.