به گزارش سرویس سیاسی برنا، سردار وحیدی در مراسم افتتاح ایستگاه‌های سنجش از دور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ایستگاه زمینی ثابت دریافت تصاویر سنجش از دور توسط متخصصان زبده و کارآمد صنایع الکترونیک وزارت دفاع با طراحی کاملا بومی ساخته شده است.

وزیر دفاع گفت: سازمان جغرافیایی وزارت دفاع به عنوان بهره‌بردار این ایستگاه قادر خواهد بود تصاویری تا قدرت تفکیک یک متر را اخذ و پردازش کرده و در اختیار کاربران در بخش‌های مختلف کشور قرار دهد.

وی افزود: شعاع این ایستگاه حداقل 2500 کیلومتر بوده و قادر است هر 24 روز یکبار از مساحتی حدود 10 میلیون کیلومتر متر مربع تصویر تهیه کند.

سردار وحیدی گفت: این تصاویر در بخش های کشاورزی، شهرسازی، سوانح غیر مترقبه و زمینه های بسیار متنوع دیگر کاربرد دارد.

وزیر دفاع با بیان اینکه سرعت ردگیری این ایستگاه تا حدودی است که می‌تواند اهداف تا سرعت 8 درجه بر ثانیه را رهگیری خودکار کند، تصریح کرد: اکثر سیستم های آن مانند تغذیه کننده و گیرنده ردگیری در حد نوآوری و ابداع است.

وزیر دفاع درباره ایستگاه متحرک دریافت تصاویر سنجش از دور که توسط دانشگاه صنعتی مالک اشتر طراحی و ساخته شده است، گفت: افزایش توانایی کاربر در ارتباط سریع‌تر و مطمئن‌تر برای کنترل عملیات ایستگاه، افزایش شعاع پوششی عملیاتی، افزایش کیفیت سیگنال دریافتی، افزایش چابکی و قابلیت جابه‌جایی سریع‌تر، قابلیت انعطاف و نگهداری بهتر و بهینه و امکان دریافت سیگنال باند S را از جمله وجوه تمایز این ایستگاه با ایستگاه متحرک پیشین ذکر کرد.

سردار وحیدی، تکمیل و بهینه سازی حلقه های فناوری فضایی را از راهبردهای اصلی وزارت دفاع ذکر کرد و افزود: در سی و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، دانشمندان و متخصصان مؤمن و افتخارآفرین کشورمان با توانایی طراحی و ساخت ماهواره، ماهواره‌بر، ایستگاه پرتاب ماهواره، ایستگاه ثابت و متحرک زمینی دریافت اطلاعات و تصاویر سنجش از راه دور، آزمایشگاه تست سازه و سیستم های فضایی و ده‌ها فناوری دیگر مرتبط با فناوری فضایی جلوه‌هایی از خودباوری، تلاش، همت مضاعف، کار مضاعف، نبوغ، خلاقیت، نوآوری و اقتدار را به نمایش گذاشتند.

وزیر دفاع در پایان با قدردانی از دست اندرکاران طراحی، ساخت و به‌کارگیری این ایستگاه در صاایران، دانشگاه صنعتی مالک اشتر و سازمان جغرافیایی وزارت دفاع گفت: این دستاوردهای جدید در آستانه یوم الله 22 بهمن سالروز پیروزی انقلاب اسلامی را به ملت رشید و سرافراز ایران که با ایستادگی و جانفشانی بی‌نظیر خود استقلال و آزادی را در این مرز و بوم تحقق بخشیدند، تقدیم می کنیم.