به گزارش خبرگزاری برنا، سردار سرتیپ دوم پاسدار هامون محمدی درباره وضعیت استان گیلان و نحوه کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان ناشی از بارش سنگین برف، اظهار کرد: با توجه به این که از روز پنج شنبه بارش برف در استان شروع شد و پیش‌بینی‌ها از سنگین بودن بارش خبر می‌داد، نیروهای سپاه و بسیج در کنار سایر دستگاه‌های استان بصورت آماده‌باش درآمدند و با آغاز بارش گردان‌ها و معاونت مهندسی و نیز نواحی استان به مناطق اعزام شدند و تمام ظرفیت‌های موجود در سپاه به این امر معطوف شد.

کار انتقال مردم از مناطق صعب‌العبور در حال انجام است

سردار محمدی در ادامه با بیان اینکه "تمام دستگاه‌های سنگین مهندسی و تعدادی ماشین‌های کمک دار موجود سپاه جهت امدادرسانی به مناطق مختلف اعزام شدند"، ادامه داد: انتقال آرد به نانوایی‌ها، کمک به بیماران، انتقال زنان باردار و نیز انتقال مردم از مناطق صعب‌العبور توسط نیروهای سپاه در حال انجام است.

30 دستگاه مهندسی و 70 خودرو سپاه و بسیج در منطقه فعالند

وی افزود: علاوه بر این‌ها حدود 30 دستگاه مهندسی سپاه در مناطق در حال کار هستند و 70 خودروی کمکدار و شاسی بلند نیز کار امدادرسانی و انتقال مردم را انجام می دهند.

فرمانده سپاه قدس گیلان در ادامه با بیان اینکه "نیروهای بسیجی و پاسدار این سپاه هم‌اکنون بصورت شبانه‌روزی مشغول بازگشایی راه‌ها و امدادرسانی در منطقه هستند"، اظهار کرد: بحمدالله کار بازگشایی خیلی از معابر با تلاش شبانه‌روزی همکاران و نیز سایر نیروهای امدادی صورت گرفته، بطوریکه برخی از مسیرها تا ساعت 5 بامداد امروز در نتیجه تلاش شبانه‌روزی نیروهای امدادی، بازگشایی شد.

سه منطقه از استان با حدود بیش از دو متر برف وضعیت خوبی ندارند

وی با اشاره به اینکه "وضعیت در سه منطقه از استان گیلان نامناسب است"، ادامه داد: منطقه رودسر که در حوزه مشترک شرق گیلان و غرب مازندران است و منطقه صومعه‌سرا در محدوده حاشیه مرداب انزلی، آب کنار، کپورچال و تولمات نقاط دارای مشکل هستند که در این مناطق بین دو متر و بیست سانت تا دو و نیم متر برف باریده است.

محمدی ادامه داد: وضعیت برق و گاز در منطقه هم در برخی نواحی دچار مشکل است، یعنی گاز با افت فشار روبه رو است و برق هم در برخی روستاهای صعب العبور به علت افتادن درختان در اثر سنگینی برف روی کابل‌ها یانتقال برق قطع شده است.

وضعیت در منطقه در حال بهبودی است

وی با بیان اینکه "با گذشت زمان چند ساعت از بارش‌ها وضعیت در منطقه در حال بهبودی است"، گفت: ستاد مدیریت بحران سپاه استان به مسئولیت بنده به طور داوم در حال رصد وضعیت است و فعالیت‌ها تا رفع مشکلات بصورت شبانه‌روزی ادامه پیدا خواهد کرد.

فرمانده سپاه قدس گیلان با اشاره به اینکه "نواحی و رده‌های مختلف سپاه استان دستگاه‌های خود را برای این امر وارد منطقه کرده‌اند"، اظهار کرد: سپاه ناحیه رودسر، قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص) مستقر در این شهر، تیپ تکاور نیروی زمینی در ناحیه املش و سیاهکل، سپاه ناحیه شفت، لشکر عملیاتی 16 قدس از صومعه‌سرا، رشت و فومن، سپاه ناحیه لاهیجان و واحدهای مهندسی و آماد پشتیبانی سپاه استان به طور مستمر در عملیات امدادرسانی حضور دارند.

وی در ادامه گفت: 70 دستگاه خودرو، 10 دستگاه لودر، 5 دستگاه بولدورز، 2 دستگاه برف روب، 2 دستگاه کمپرسی، 2 دستگاه گریدر و 2 دستگاه اتوبوس و مینی‌بوس توسط یگان‌های سپاه در منطقه درحال بکارگیری است.

آموزش بسیجیان برای وصل کردن ریگراتورهای گاز منازل

سردار محمدی از آموزش تعدادی از بسیجیان توسط بسیجیان شرکت گاز استان برای وصل ریگراتورهای گازی که در افت فشار گاز قطع می‌شوند خبر داد و افزود: این بسیجیان سر هر کوچه و خیابان حاضر هستند تا زمانی که گاز دوباره وصل می‌شود بتوانند به مردم برای وصل ریگراتورها کمک کنند.

استفاده از توان مردمی بهترین راه مقابله با این‌گونه حوادث

فرمانده سپاه قدس گیلان در ادامه با اشاره به اینکه "نمی‌توان تنها به خاطر اینکه ممکن است هر چندسال یکبار در استان چنین برفی بیاید دستگاه‌های تخصصی این امر را به تعداد لازم خریداری کرد"، افزود: باید فرهنگ‌سازی و نیز استفاده از توان مردمی را برای حل این معضلات وارد صحنه کرد، چراکه در هر روستا حداقل چند تراکتور وجود دارد و هرکدام می‌توانند با اضافه کردن یک امکانات ساده برف‌روبی را انجام دهند راه‌های فرعی را با سرعت زیاد بازگشایی کنند که این نیاز به حمایت دولت و فرهنگ‌سازی در مردم دارد، یعنی دولت بازگشایی راه‌های اصلی و مردم بازگشایی راه‌های فرعی را به عهده بگیرند تا سرعت امدادرسانی چند برابر شود.