به گزارش سرویس سیاسی برنا به نقل از روابط عمومی نیروی دریایی، حبیب‌الله سیاری بعد از ظهر دیروز در مراسم تودیع و معارفه فرمانده جدید ناوگان شمال با تاكید بر دستیابی به قدرت نخست منطقه در چشم‌انداز بیست ساله توسعه اظهار داشت: در سند چشم‌انداز 20 ساله ایران اسلامی باید به عنوان قدرت منطقه دست یابد به ویژه اینكه رهبر معظم انقلاب نیز به اهمیت دریا و لزوم استفاده بهینه از دریا برای توسعه پایدار تاكید كردند. 

وی افزود: برای اینكه به قدرت برتر منطقه‌ای برسیم باید در بخش دفاعی قدرت منطقه‌ای باشیم و با توجه به نیازهای روز جلو برویم و نه تنها در منطقه بلكه در فرامنطقه نیز اقتدار و توان خود را به اثبات برسانیم. 

سیاری حراست از منافع جمهوری اسلامی ایران و ارتقای قدرت نظامی دریایی و ناوگان تجاری را مورد تاكید قرار داد و بیان داشت: برای تبدیل ایران به قدرت دریایی، ایجاد زیرساخت‌ها و ارتقای علمی و صنعتی تجهیزات تجاری و نظامی مهم است. 

وی با اشاره به اینكه بهترین موقعیت را به لحاظ راهبردی و راهیابی به دریاهای جنوب و شمال داریم، خاطرنشان كرد: نخستین مولفه مهم در قدرت دریایی، موقعیت كشور است كه ما بهترین موقعیت را به لحاظ راهبردی و راهیابی به دریاهای جنوب و شمال داریم. 

فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران وجود حدود 3 هزار كیلومتر ساحل مناسب در شمال و جنوب و بهره‌مندی از آب و هوای خوب را از مهم‌ترین امكانات و موقعیت كشور ذكر كرد و افزود: طبق فرموده رهبر فرزانه انقلاب آنگونه كه باید از آن استفاده نشده است. 

وی با اشاره به فعالیت ناوگان شمال نیروی دریایی ارتش ایران خاطرنشان كرد: این ناوگان در محدوده 20 درصد حوزه تحت حاكمیت جمهوری اسلامی ایران در تمام روز و شب به انجام وظیفه مشغول است. 

سیاری اضافه كرد: ناوگان شمال در محدوده آب‌های تحت حاكمیت خود در خزر به گشت‌های سطحی، هوایی و... پرداخته است و با اقتدار از منطقه تحت حاكمیت و امنیت سكوی نفتی امیر كبیر حراست می‌كند. 

وی درباره حوزه فعالیت ناوگان شمال اظهار داشت: ناوگان شمال به عنوان ارشد نظامی ارتش جمهوری اسلامی در استان گیلان، منطقه چهارم دریایی انزلی، پایگاه دریایی آستارا، فرماندهی تخصص‌های دریایی در رشت و تفنگداری در منجیل را زیرمجموعه خود دارد. 

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با تاكید بر اینكه باید از منابع و امكانات دریا برای توسعه استفاده كنیم، تصریح كرد: استفاده از این ظرفیت‌ها نیاز به امنیت دارد و اگر امنیت نداشته باشیم توسعه نخواهیم داشت. 

به گفته وی تولید و خروجی نیروهای مسلح، امنیت است و در بحث دریا علاوه بر تامین امنیت، حفاظت از منابع نظام دریا بر عهده ارتش نیروی دریایی است. 

سیاری حضور نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی در آب‌های آزاد را نشانه توانمندی علمی و صنعتی كشور دانست و افزود: اگر بتوانیم حضور زیردریایی‌ها را نیز داشته باشیم كه این كار اكنون در حال انجام است، حضورمان برجسته‌تر می‌شود.