وزیر امور خارجه کشورمان که به ژاپن سفر کرده است، صبح روز چهارشنبه با گروه دوستی و همکاری پارلمانی ژاپن و ایران دیدار و گفت و گو کرد.
به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، در این دیدار روند روابط ژاپن و ایران مرور شد و دو طرف علاقه مندی برای تقویت روابط و کسترش همکاری های موجود را مورد تأکید قرار دادند.
ماساهیکو کمورا، رئیس گروه دوستی پارلمانی ژاپن و ایران، در این دیدار با اعلام استقبال ژاپن از توافق ژنو بین ایران و گروه 1+5 در نوامبر گذشته، گفت: ما خوشحالیم که این توافق به خوبی پیش می رود.
رییس گروه دوستی پارلمانی ژاپن و ایران، استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای تردید ناپذیر است و ایران بعد از توافق ژنو به تعهدات خود عمل کرده است. حصول توافق نهایی در مذاکرات ایران و 1+5 با منافع ملی ژاپن منطبق است و ژاپن به سهم خود برای کمک به دستیابی توافق نهایی تلاش می کند.
کمورا با ابراز تمایل فعالان بخش های اقتصادی ژاپن برای ورود مجدد به بازار ایران گفت: فضای جدیدی ایجاد شده است که باید همه تلاش کنند آن را ادامه داده و گسترش دهند.
وی اضافه کرد: تحریم هدف نیست، بلکه هدف این است اعتماد سازی انجام شود و فعالیت صلح آمیز هسته ای ایران به جهان معرفی و تحریم ها برداشته شود.
ظریف نیز در این دیدار با اعلام اینکه ژاپن از دوستان جمهوری اسلامی ایران است و همواره همکاری مبنای مناسبات دو کشور بوده است، به موضوع مذاکرات هسته ای پرداخت و گقت: جمهوری اسلامی ایران معتقد است اگر حسن نیت و اراده ی جدی وجود داشته باشد، مذاکرات راه حل دارد. ما با این دیدگاه وارد مذاکرات شده ایم و از آنجا که هیچگاه به دنبال سلاح هسته ای نبوده ایم و استفاده ی غیر صلح آمیز در برنامه هسته ای ما نیست، معتقدیم رسیدن به راه حل نهایی دشوار نیست.
وزیر امور خارجه کشورمان افزود: گروهی در امریکا فکر می کند که تحریم نتیجه می دهد از این رو روش فشار بیشتر را دنبال می کند، اما؛ باید از بی نتیجه بودن آن در گذشته درس بگیرند.
به گزارش برنا، ظریف در تبیین فرصت های گسترش روابط ایران و ژاپن، یکی از زمینه های همکاری دو کشور را همکاری صلح آمیز هسته ای برشمرد و گفت: بر اساس توافق ژنو این همکاری ها امکان پذیر خواهد بود و حوزه های ایمنی هسته ای و تولید برق هسته ای می تواند در برنامه ی همکاری های دو کشور باشد.
ظریف همچنین حوزه ی محیط زیست و صنعت سبز را نیز از زمینه های همکاری مشترک برشمرد