علی لاریجانی در سفر به آفریقای جنوبی و در دیدار با سی سی سولو رییس مجلس آفریقای جنوبی، به توسعه و ادامه روابط دو کشور بعد از این مذاکرات ابراز امیدواری کرد. یابد.
به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، به نقل از خانه ملت، علی لاریجانی در سفر به آفریقای جنوبی و در دیدار با سی سی سولو رییس مجلس آفریقای جنوبی، ضمن تشکر از دعوت پارلمان آفریقای جنوبی برای سفر هیات ایرانی به این کشور، گفت: مطمئنا روابط دو کشور پس از مذاکرات امروز توسعه و ادامه می یابد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در بحث ارتباط ، دو کشور ایران و آفریقای جنوبی دارای سوابق طولانی و تاریخی هستند، تصریح کرد: در مبارزه با نژادپرستی و آپارتاید، ایران نلسون ماندلا را نماد آن می داند که یاد و خاطره او را گرامی می داریم.

وی با تاکید بر اینکه روابط میان ایران و آفریقای جنوبی از جهات مختلف مطلوب است، ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران، آفریقای جنوبی را دوست خود در مبارزه می داند و رایزنی نزدیکی در مسائل سیاسی و حساس میان دو کشور وجود دارد، که امروز رویکرد ایران، استمرار دوستی است.

لاریجانی ادامه داد: پارلمان ایران خواستار همکاری های بیشتر میان کمیسیون های تخصصی دو مجلس با یکدیگر است.

وی با بیان اینکه در زمینه اقتصادی میان دو کشور، باید گام های سریعتری برداشته شود، گفت: ظرفیت های خوبی در ایران وجود دارد که بر اساس آن می توان در وضع فعلی گام های بلند تری برداشت.

رییس مجلس نهم، با بیان اینکه ایران آماده همکاری با آفریقای جنوبی در زمینه نفت وگاز است، ادامه داد: در زمینه سرمایه گذاری مشترک مانند پتروشیمی، نفت و معادن باید تلاش کنیم همکاری مشترک بیشتری داشته باشیم.

لاریجانی، افزود: با توجه به اینکه موضوع نفت آفریقای جنوبی خارج از تحریم ها است، می توان بر روی این موضوع سرمایه گذاری کرد و گام های اساسی برداشت.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با اشاره به موضوع هسته ای کشورمان و مذاکره با گروه1+5 گفت: در موضوع هسته ای، مذاکرات در حال پیشرفت است؛ ما پیش از این اعلام کردیم، موضوع هسته ای از طریق گفت وگو قابل حل است.

وی ادامه داد: قدرت های بزرگ خیال می کردند با فشار و تحریم می توانند مقاومت مردم ایران را بشکنند که موفق نشدند، ایران بارها اعلام کرده در دکترین خود سلاح هسته ای جای ندارد وهمچنان مذاکرات را دنبال می کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: کشورهای غربی، هیچ گاه نباید به دنبال منصرف کردن ایران از دانش صلح آمیزهسته ای باشند.

لاریجانی با بیان اینکه آفریقای جنوبی می تواند در مراودات اقتصادی با ایران فعال تر باشد، افزود: خوب است که تجارآفریقای به ایران بیایند.

وی با تاکید براینکه ایران در یک منطقه پربحران قرار دارد، گفت: اوضاع افغانستان،عراق و سوریه در منطقه ما، اوضاع مناسبی نیست، اما در فضای فعلی منطقه، ایران کشوری پایدار و با اهمیت است، که این امنیت برای سرمایه گذاران بسیار مهم است.

لاریجانی در این دیدار با اشاره به مسئله سوریه، ادامه داد: از ابتدای پیدایش مسئله سوریه، ایران اعلام کرد، این بحران باید از طریق راهکار سیاسی حل شود، زیرا دموکراسی با اسلحه مستقر نمی شود، برخی از کشورها اگر نگران دموکراسی در سوریه هستند باید وضعیت را در کشور خود سامان دهند.

وی تصریح کرد:حضور غربی ها باعث مشکل تر شدن اوضاع در سوریه می شود، ما تلاش می کنیم اوضاع دراین کشوراز طریق سیاسی و برگزاری انتخابات پیگیری شود.

لاریجانی ضمن تشکر از موضع آفریقای جنوبی در موضوع هسته ای ایران و مسئله فلسطین، بیان کرد: موضوع فلسطین امروز چهره ای از نژاد پرستی را دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با ابراز نگرانی از حوادث رخ داده در آفریقای مرکزی،گفت: رفتار با مسلمانان در آفریقای مرکزی خشونت آمیز و نوعی نسل کشی است، این اوضاع چهره آفریقا را تهدید می کند و باید کمک کرد این مسئله حل شود.

در این دیدار سی سولو رئیس مجلس ملی آفریقای جنوبی ضمن خوش آمدگویی به هیات ایرانی، از میزبانی ایران درسفر گذشته اش به ایران تقدیر و تشکر کرد.

وی ادامه داد: من از تلاش مردم ایران به ویژه در بخش مسکن تحت تاثیر قرار گرفتم و آفریقای جنوبی مایل است از تجربیات ایران استفاده کند.

سی سولو تصریح کرد: ایران با حمایت از انقلابیون در زمان مبارزه با آپارتاید به یک نماد آزادی برای مردم آفریقای جنوبی تبدیل شده است.

وی تصریح کرد: همکاری خوبی میان پارلمان ایران و آفریقای جنوبی برقرار است.

رئیس مجلس ملی آفریقای جنوبی با اشاره به مسئله فلسطین، بیان کرد: در تمام مجامع بین المللی همانند سازمان ملل آفریقای جنوبی حمایت خود را از مردم فلسطین اعلام کرده است.

به گزارش برنا، سی سولو با بیان اینکه اقتصاد ایران علی رغم تحریم ها بسیار پویا است، گفت: آفریقای جنوبی کشوری در حال توسعه بوده و مایل است که از تجربیات ایران در زمینه های اقتصادی و صنعتی استفاده کند.

وی با اشاره به برنامه صلح آمیز هسته ای ایران، ادامه داد: آفریقای جنوبی از برنامه صلح امیز هسته ای ایران حمایت می کند.

رئیس مجلس آفریقای جنوبی تصریح کرد: من معتقدم تجار آفریقای جنوبی وهیات های تجاری ایرانی برای گسترش و تعمیق مناسبات باید تلاش کنند.