در پی افزایش تنش‌ها بین روسیه و ناتو بر سر مسئله کریمه، این کشور نماینده ارشد نظامی خود در ناتو را برای مشورت فراخوانده است.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، آناتولی آنتونوف، معاون وزیر دفاع روسیه روز پنج شنبه (۱۴ فروردین، ۳ آوریل) گفت: «ما تصمیم گرفته‌ایم نماینده ارشد نظامی روسیه در ناتو را برای مشورت به مسکو فراخوانیم.»

وی اظهار داشت مسکو در حال تعلیق تمامی همکاری‌های نظامی با ناتو می باشد.

آنتونوف افزود: «ما دیگر مجالی برای ادامه همکاری‌های نظامی با ناتو همچون گذشته نمی‌بینیم.»

فراخواندن ژنرال والری یِونویچ به مسکو در پی تصمیم این هفته ناتو مبنی بر تعلیق همکاری نظامی با روسیه پس از اعلام استقلال کریمه از اوکراین، صورت می‌گیرد.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه پیشتر در همین روز سفیر آلمان در مسکو را به دلیل اظهارت جنجالی وزیر دارایی آلمان احضار کرد.

این وزیر آلمانی الحاق اخیر کریمه به روسیه را با تصرف سال ۱۹۳۸ منطقه سودتنلند واقع در چک اسلواکی توسط آدولف هیتلر مقایسه کرده بود.

وزارت امور خارجه روسیه این اظهارات را «دستکاری اهانت آمیز حوادث و وقایع تاریخی» توصیف کرد.

کریمه پس از برگزاری همه پرسی ۱۶ مارس که در آن ۹۶.۸ درصد از شرکت کنندگان رای به الحاق به روسیه دادند، رسما بخشی از روسیه شد.

برگزاری همه پرسی در کریمه واکنش‌های تندی را از سوی امریکا و کشورهای اتحادیه اروپا به دنبال داشت و این کشورها تحریم‌هایی علیه برخی مقامات روسی و کریمه اعمال کردند.