معاون رییس جمهوری عصر دیروز در سفر به استان گیلان، در مراسم ترحیم استاد مصطفی فرض پور ماچیانی دبیر انجمن مفاخر گیلان که در مسجد صفی رشت برگزار شد، حضور یافت و از پروژه راه آهن رشت-قزوین بازدید کرد.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، ˈمحمدباقر نوبختˈ عصر جمعه در بازدید از پروژه راه آهن رشت - قزوین و 11 کیلومتر باقیمانده آزاد راه این مسیر افزود: دولت مصمم است با استفاده از اعتبارات فاینانس و بودجه های ملی، پروژه‌های بزرگی را که منجر به بازگشایی گره‌های ترافیکی می‌شود به پایان برساند.

وی در ادامه اشاره کرد: در بودجه امسال نیز 35 میلیارد دلار فاینانس و 40 هزار میلیارد تومان اعتبار عمرانی برای طرح های مصوب و نیمه تمام اختصاص یافته است.

نوبخت در ادامه افزود: این دو پروژه، دارای اهمیت ملی و بین المللی هستند و تکمیل کننده کریدور شمال و جنوب محسوب می شوند و بهره برداری از آنها، مزیت هایی برای کشورهای دیگر نیز دارد.

معاون رییس جمهوری عصر دیروز در سفر به استان گیلان، در مراسم ترحیم استاد مصطفی فرض پور ماچیانی دبیر انجمن مفاخر گیلان که در مسجد صفی رشت برگزار شد، حضور یافت.

در بازدید معاون رییس جمهوری از راه آهن رشت - قزوین و 11 کیلومتر باقیمانده آزادراه این مسیر، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت راه و شهرسازی و معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور نیز حضور داشتند.

راه آهن رشت - قزوین 164 کیلومتر طول دارد و پیشرفت فیزیکی آن افزون بر 80 درصد است.

این خط ریلی در مسیر کریدور شمال جنوب واقع است و ایران را از شمال به کشورهای همسود (CIS) و روسیه و از جنوب به کشورهای حاشیه خلیج فارس وصل می کند.

در مسیر این خط ریلی، حدود 70 پل بزرگ در مجموع به طول 17 کیلومتر و 51 تونل مجموعاً به طول 22 کیلومتر درحال ساخت است.

این خط آهن از نظر تأسیسات فنی و مهندسی و نیز عملیات اجرایی دارای ویژگی های منحصر بفردی است که از آن جمله می توان به بزرگترین پل ریلی کابلی کشور به طول 560 متر که در حاشیه سد منجیل واقع شده، اشاره کرد.

آزادراه رشت - قزوین نیز به طول کلی 4 . 137 کیلومتر از مهمترین محورهای مواصلاتی کشور و بخشی از کریدور بین المللی شمال - جنوب است که به عنوان کوتاه ترین، ارزان ترین و مناسب ترین مسیر حمل کالا بین دو قاره آسیا و اروپا محسوب می شود.

10 هزار و 683 کیلومتر راه در استان گیلان وجود دارد که از این میزان، یک هزار و 843 راه شهری و هشت هزار و 840 کیلومتر راه روستایی است.