به گزارش سرویس بین الملل برنا به نقل از دویچوله آلمان، استفان تروئندل کارشناس و مجری شبکه تلویزیونی بی آر در آلمان در این باره می گوید: در شرایط کنونی هزاران نفر از مردم تونس در حال فرار از این کشور هستند.

وی در ادامه سخنان خود تصریح می کند: این مسئله نشان دهنده شکست سیاست های اروپا برای جلوگیری از افزایش مهاجرت های غیر قانونی به کشورهای قاره سبز است.

تروئندل با اشاره به این که این امر نشان می دهد ایدئولوژی ایجاد دژ مستحکم در اروپا یک ایدئولوژی ناکارآمد بوده است، ادامه می دهد: این سیاست تنها باعث وارد آمدن خسارت های هنگفت به قاره شده است.

روبرتو مارونی وزیر کشور ایتالیا یکی از افراد ارائه کننده این ایدئولوژی است که دو سال پیش به کشورهای اروپایی ارائه شد. وی دو سال پیش از برخورد خشونت آمیز و وحشیانه با مهاجران غیر قانونی استقبال کرده بود.

دولت ایتالیا با دو کشور آفریقایی لیبی و تونس قراردادی را مبنی بر جلوگیری از سفر مهاجرین این دو کشور به ایتالیا امضا کرده بود. اگرچه این طرح در لیبی موفقیت آمیز بود. اما به نظر می رسد در تونس این طرح موفقیتی در پی نداشته است.

از سوی دیگر علاوه بر تونس بسیاری از کشورهای آفریقایی نیز ناآرامی ها را تجربه کرده اند. کاملا مشخص است که در آینده برای مردم مصر چه اتفاقی خواهد افتاد. صنعت توریسم در این کشور به حد قابل ملاحظه ای دچار رکود شده است و این مسئله باعث خواهد شد افراد بیشتری در این کشور بیکار شوند. مسئله ای که در نهایت به افزایش مهاجرت مردم از این کشور منجر می شود.

این مسئله در مورد لیبی هم صدق خواهد کرد، زیرا اوضاع این کشور نیز ملتهب است و این امکان وجود دارد که دولت قذافی نیز به سرنوشت دولت مبارک دچار شود.

به همین دلیل است که اروپاییان باید سیاست های جدی تری برای جلوگیری از افزایش مهاجرت های غیر قانونی به کشورهای این قاره اتخاذ کنند، زیرا در شرایط کنونی این قاره به ایجاد یک سیاست متحد و یکپارچه نیازمند است.