به گزارش سرویس بین الملل برنا، اخبار رسیده از مصر حاکی است، اگرچه مردم مصرقهرمان اصلی در براندازی حکومت حسنی مبارک به شمار می روند، اما در برخی از منابع خبری نام 9 نفر ازبارزترین شخصیت های سیاسی ذکر شده است که مردم را به انقلاب علیه رییس جمهور مخلوع مصر تحریک می کردند. نکته جالب توجه اینکه بیشتر آنها از حامیان حسنی مبارک بودند:

1-احمد عز: وی از حامیان سیاست سرکوب حسنی مبارک رییس جمهور مصر محسوب می شود که اخیرا استعفای خود را اعلام کرد. احمد عز دبیر سیاستگذاری در حزب حاکم و از مهم‌ترین سهامداران کارخانه آهن در مصر است.

2-حبیب العادلی: وی وزیر کشور مخلوع مصر بود که در 14 ژانویه به دلیل کشته شدن 25نفر از شهروندان معترض مصری و ماجرای زیر گرفته شدن آنها با خودروی پلیس، برکنار شده بود. کشته شدن این افراد موجب برانگیخته شدن خشم بیشتر مردم مصر شده بود.

3-جمال مبارک: وی که دبیرکل مخلوع کمیته سیاسی حزب حاکم مصر بود، مردم مصر را نشناخته بود، گویا از سیاره دیگری آمده بود. وی و همکارانش در کمیته سیاسی بسیار ضعیف عمل کردند و در نتیجه آن حکومت حسنی مبارک سقوط کرد.

4-محمد منیر: وی از خوانندگان و آواز خوانان معروف مصری و رهبر سرود مخالفان حسنی مبارک به شمار می آید که با سرود ملی و حماسی خود نسل های مختلف مردم این کشور را رسیدن به هدف واحد خود یعنی"تغییر" یک‌دل و یک‌صدا می کرد.

5-مرسی عطا الله: وی از جمله روزنامه نگارانی بود که با قلم زیبای خود مردم مصر را علیه حسنی مبارک می شوراند. هر چند در کنار وی روزنامه نگاران خوبی چون سمیررجب و عبدالله کمال نیز بودند.

6-ابراهیم عیسی: بسیاری ازمنتقدان و تحلیلگران سیاسی از جمله ابراهیم عیسی با نقد نظام حسنی مبارک به صورت مستقیم نقش به‌سزایی در ایجاد انقلاب مصر داشتند. و در یکی از نقدهای خود اعلام کرد که خطاهای دولت و نظام همگی ناشی ازخطاهای رئیس جمهور است.

7-انس افقی: وی وزیر تبلیغات و اطلاع رسانی سابق مصر و رییس رادیو و تلویزیون بود. روند اطلاع رسانی دررادیو و تلویزیون مصر به گونه ای بود که در آن هدف تخریب چهره های مخالف دولتو حکومت مصر را نشانه گیری شده بود و همین امر موجب برانگیخته شدن خشم بیشتر مردم می شد. اکنون نیز سازمان های حقوقی مصر در کیفر خواستی به دادستان کل کشور خواستا بازداشت و محاکمه وی شدند.

8- محمد البرادعی: وی به عنوان یک چهره مطرح سیاسی نه در مصربلکه در سطح بین المللی چشمان مردم این کشور را به روی حقیقت جامعه مصر باز کرد.تلاش وی به عنوان مرد اخلاق برای پوستن به جمع مردم معترض ستودنی بوده و به مردم انگیزه پایداری تا برکناری حسنی مبارک را می داد.

9-زین ا لعابدین بن علی : برکناری بن علی و انقلاب مردم تونس علیه دیکتاتور مخلوع در روحیه مردم مصر تأثیر گذاشته و در پیروزی انقلاب مردم مصر نقش به‌سزایی داشته است.