به گزارش خبرنگار سیاسی برنا، همایش مشترك استانداران استانهای مرزی، سفرا و رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کشورهای همجوار با عنوان هماهنگی جشن جهانی نوروز در کشور با حضور معاون سیاسی امنیتی و معاون فرهنگی اجتماعی وزارت کشور عصر امروز در تالار پیامبر اعظم (ص) وزارت کشور برگزار شد.

 علی رضا افشار معاون امور فرهنگی و اجتماعی وزارت كشور در گفتگو با خبرنگاران در حاشیه همایش مشترك استانداران استانهای مرزی، سفرا و رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در كشورهای همجوار اظهار داشت: مرزهای طولانی و وجود 12 كشور همسایه برای 16 استان مرزی ایران ما در ابعاد مختلف اقتصادی، سیاسی، امنیتی و فرهنگی فرصتهای بسیار مطلوبی را ایجاد می كند تا نسبت به ارتقاء روابط و تحقق اهداف هر بخش استفاده لازم بعمل آید.

وی با بیان اینكه در بخش مبادلات فرهنگی ظرفیتهای ارزشمند انسانی و آثار ادبی و هنری كشورمان وجود دارد، تصریح كرد: با حمایت از موسسات غیر دولتی و تشكلهای فرهنگی منطقه ای امكان این مبادلات فراهم می شود.

افشار ادامه داد: همانطور كه در بازارچه های مرزی انحصار تجارت كالای كشورهای استكباری و تحریم ها را زیر سوال می بریم، می توانیم با تبادلات فرهنگی مطلوب مانع نفوذ تهاجم فرهنگی غرب در منطقه می شویم.

وی تاكید كرد: آداب و رسوم مشترك میان استانهای مرزی و كشورهای همسایه موضوع قومیتی را به یك فرصت تبدیل می كند.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت كشور بیان داشت: دراین همایش سعی شده است تا با استفاده از زمینه های مشترك فرهنگی با كشورهای همسایه بویژه در مناسبتها اقدامات لازم برای برنامه های مشترك فراهم شود.

وی اظهار داشت: پیشنهاد ایجاد دفاتر و شورای هماهنگی در استانهای مرزی از سوی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از دیگر مباحث جلسه مشترك استانداران استانهای مرزی و سفرا و رایزنهای فرهنگی كشورهای همجوار بود.

افشار در پایان گفت: ارائه آثار ادبی و هنری نظیر كتاب، فیلم و آثار تجسمی به زبان های كشورهای همسایه برنامه ای است كه در اولویت قرار دارد و در كوتاه مدت جواب می دهد.