هشدار مقام معظم رهبری در سخنرانی اخیر نسبت به توقف رشد علمی، تکرار فراری دادن مغزها در سایه برخی سیاست‌بازی‎ها، با وارونه نمایی اهداکنندگان 3000 بورسیه غیرقانونی و حامیان بی‎سوادی روبه‎رو شد.

به گزاری گروه سیاسی برنا به نقل از انصاف نیوز، در حالیکه تأکید مقام معظم رهبری همواره بر رشد علمی بوده است، در 8 سال گذشته یک جریان بی‌سواد و رانت‎خوار با انتصابات فامیلی، سیاسی و باندی و غیر علمی، باعث سقوط علمی دانشگاه‌ها شده بود؛ اما با روی کار آمدن دولت جدید، همان جریان به دنبال حفظ باندهای سیاسی و غیر علمی در مدیریت دانشگاه‎ها هستند.

ورود رانتی‎های کم‎سواد به دانشگاه‎ها و به ویژه هیات‎های علمی، با معیارهای سیاسی و جناحی و باندی و فامیلی در سال‎های اخیر، دانشگاه‎ها را از درون از لحاظ علمی تضعیف کرده بود. همچنین اخراج اساتید باسواد و باتجربه از دانشگاه‎ها، باعث خانه نشینی و شکل‎گیری موج خروج آنها از کشور شده بود.

ستاره دار کردن بخشی از دانشجویان و ممانعت‎های سیاسی برای تحصیل در دانشگاه‌ها، خیانتی دیگری بود که در سال‌های اخیر باعث تضعیف دانشگاه‎ها شد، دانشگاه‎هایی که نباید جولانگاه افراد سیاسی می‌شد؛ اما خط کش سیاسی مدیران وزارت علوم حتی بر تن دانشجو نیز نشست.

چندی پیش وزارت علوم از وجود 3000 بورسیه رانتی در دولت قبل به نفع جریان سیاسی حامی خود خبر داد که این خبر احساسات حامیان رانت‎های داده شده را تحریک کرد و از آنجایی که گفته می‎شود تعدادی از نمایندگان مجلس نیز در میان آنها هستند، تلاش بر جلوگیری از افشای آن 3000 بورسیه که ضربه‎ای مهلک به ساحت علمی کشور است، شدت گرفت.

در 8 سال دولت گذشته، انتخاب روسای دانشگاه‌ها به قدری بر مبنای روابط سیاسی و فامیلی انجام شده بود که برادر شخص وزیر علوم دولت آخر احمدی نژاد، بر ریاست دانشگاه آزاد منصوب شد. اما در روز آخر همان دولت، گزارش بازرسی ریاست جمهوری نشان از میزان رفتارهای سیاسی و حتی سوءاستفاده‎های فامیلی و سیاسی از آن موقعیت داشت.

اوج سیاسی‌کاری دولت‌های نهم و دهم آنجایی بود که محمد مهدی زاهدی، مدرس یکی از دانشگاه‎های کرمان را که هم برای سیاسی رییس دولت بود بر کرسی وزارت علوم نشاند، در حالی که دولت روحانی، رضا فرجی دانا، استاد تمام دانشگاه تهران و از برجستگان علمی را به وزارت رساند.

حالا در حالی که تأکید مقام معظم رهبری در جلسه اخیر با اساتید دانشگاه‎ها، این بوده است که «دانشگاه‌ها باید در اختیار عاشقان پیشرفت علمی کشور باشد»، سوءاستفاده‎کنندگان سیاسی و مجریان و حامیان رانت‎خواری و اقدامات سیاسی بر ضد علم و دانش در سال‎های اخیر، تلاش دارند تا تاکید مقام معظم رهبری را به نفع خود تحریف کنند.