هشتمین همایش سالانه ملی نخبگان جوان و اولین جشنواره فرهنگی ورزشی با حضور رئیس جمهوری در سالن اجلاس سران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا، این مراسم به صورت رسمی در ساعت هشت و سی و پنج دقیقه در سالن اجلاس با حضور حجت الاسلام دکتر حسن روحانی و هیئت همراه (نهاوندیان، امین زاده، ستاری، محمدعلی نجفی، حسام الدین آشنا) به طور رسمی آغاز شد. در بدو ورود رییس جمهوری رتبه های برتر کنکور و المپیادهای علمی کشوری که در این مراسم حضور داشتند به پا برخاسته و رئیس جمهوری را تشویق کردند. پس از تشویق بی امان حاضران در سالن سرود ملی جمهوری اسلامی ایران نواخته شد و پس از آن استاد کریم منصوری با قرائت قرآن مراسم را عطرآگین کرد.

پس از قرائت قرآن، در ابتدای این مراسم کلیپ از سخنرانی رهبر معظم انقلاب و دکتر حسن روحانی و سورنا ستاری در خصوص توجه به بحث نخبه پروری در کشور پخش شد، و پس از آن مجری برنامه با قرار گرفتن بر روی استیج مراسم را با یاد و نام خدا آغاز کرد و ضمن خیر مقدم به حضار از حضور پر مهر و صفای رییس جمهوری محبوب کشورمان در مراسم افتتاحیه همایش ملی نخبگان تشکر کرد و با توجه به تنگ بودن وقت سریعا سخنرانی معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری آغاز شد.
 
ستاری در حاشیه سخنرانی خود به نکاتی در خصوص توجه رییس جمهوری به بحث نخبگان و به تلاش بنیاد ملی نخبگان برای توسعه اقتصاد دانش بنیان اشاره کرد و سخنان خود را با شعری از ملک الشعراء بهار به پایان رساند و مجری برنامه به وی و بنیاد ملی نخبگان خدا قوت گفت.

در این لحظه مجری برنامه با گفتن شعری که «از هر طرف آواز نه تنها عشق بلکه آواز علم و هنر» می رسد از رییس جمهوری برای سخنرانی و قرار گرفتن پشت تریبون دعوت کرد، و در آن لحظه دکتر روحانی از جا برخواست و با تشویق پرشور حاضرین در جمع و هیئت همراه پشت تریبون قرار گرفت و سخنرانی رئیس جمهوری به طور رسمی ساعت 9 صبح آغاز شد.
 
دکتر روحانی در سخنرانی های خود اشاره ای به بحث برابری حق، عدل و مردم سالاری در کشور کرد، و همچنین اشاره ای به سفر خود به آمریکا کرد و گفت خوشبختانه ایرانی که عاشق ایران نباشد را در نیویورک ندیدم، و در این حین رییس جمهوری مجددا با تشویق حضار مواجه شد. 

در پایان، دکتر روحانی و هیات همراه پس از خداحافظی از حاضرین سالن اجلاس سران را برای دیدار با نخست وزیر عراق ترک کردند.