رییس شورای فرهنگی نهاد ریاست‎جمهوری ابراز کرد: ایت الله مهدوی کنی عمر پربرکت خود را در راه اعتلای اسلام گذاشت.
 
حجت‎الاسلام والمسلمین سیدرضا اکرمی در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا با اشاره به شخصیت آیت‎الله مهدوی کنی، ابراز کرد: 29 مهرماه 93، روز فقدان شخصیتی است که در علم، عقیده، عرفان و ایمان و اخلاق استقامت و انقلابی بودن فردی مثال زدنی به نام آیت‎الله محمدرضا مهدوی‎کنی است.

وی افزود: مرحوم آیت الله مهدوی کنی 83 سال در این دنیا زندگی کرد که 70 سال از عمر خود را در حوزه‎های علمیه، دانشگاه، طلبگی و دانشجویی گذراند. وی در 18 سالگی در لرستان دستگیر می شود و به بعد از اعتراض آیت‎الله العظمی بروجردی نسبت به دستگیری وی آزاد شد.

اکرمی در ادامه بیان کرد: وی از سال 1341 همراه امام(ره) و با ایشان بود. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز تا 14 خرداد 93، بعد از مراسم سالگرد ارتحال امام(ره) کسالت پیدا می کند و اکنون دنیا را بدرود می‎گوید.

وی ابراز کرد: اعتدال، داشتن جاذبه، اندیشه وحدت و اتحاد میان اصولگرایان و همراهی و همدلی کردن با رهبر معظم انقلاب از خصوصیات آشکار وی بود. وی همچنین دوستان نزدیکی مانند شهید بهشتی، شهید باهنر، شهید مفتح .. را داشت و به قول ظریفی آیت الله مهدوی کنی از هیات امنای انقلاب اسلامی بود.

اکرمی با اشاره به مسئولیت‎های آیت‎الله مهدوی‎کنی، بیان کرد: آیت‎الله مهدوی‎کنی در پست‎های مختلفی مانند شورای نگهبان، خطیب نماز جمعه، مجلس خبرگان بسیار موفق عمل کرده است. وی همچنین در دوران تبلیغ، فعالیت در حوزه علمیه و دانشگاه بسیار موفق عمل کرده بود. آیت‎الله مهدوی‎کنی همچنین اهل قلم بود و خدمات بسیار زیادی در دانشگاه امام صادق(ره) انجام داد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: فقدان چنین شخصیت‎هایی برای جامعه بسیار سنگین است؛ اما به فرموده امام(ره) انقلاب قائل به شخص نیست. در حقیقت انقلاب اسلامی متکی به عنایت پروردگار است و تا ظهور امام زمان(عج) ادامه پیدا خواهد کرد.