یان الیاسون، قائم مقام دبیرکل سازمان ملل متحد که برای رایزنی و مذاکره با مقامات جمهوری اسلامی ایران در باره تحولات منطقه به کشورمان سفر کرده است، در دیدار چهارشنبه ششم آبان ماه با حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزارت امورخارجه درخصوص مسائل مورد اهتمام مشترک تبادل نظر و گفتگو کرد.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، معاون عربی و آفریقای وزارت امورخارجه کشورمان در این دیدار با اشاره به همکاری سازنده جمهوری اسلامی ایران با سازمان ملل، بر آمادگی کشورمان برای کمک به ایجاد ثبات و امنیت در منطقه تاکید کرد.

حسین امیرعبداللهیان سیاست « تخریب سازنده » برخی کشورهای منطقه و فرامنطقه ای که با انگیزه تحقق اهداف خاص دنبال می شود را بی نتیجه خواند.

وی با انتقاد از بمباران بیهوده آمریکا علیه داعش و رفتار متناقض آن در مقابله با پدیده تروریسم ، افزود: حمایت از تمامیت ارضی و تعیین آینده سیاسی سوریه به دست مردم این کشور از ابتدا مورد تاکید جمهوری اسلامی ایران بوده است.

معاون وزیرامورخارجه کشورمان اقدام آمریکا در مسلح کردن گروه هایی از مخالفین نظام سوریه را اشتباهی استراتژیک دانست و تاکید کرد: آمریکا باید در این سیاست تجدید نظر کند.

امیرعبداللهیان راه حل بحران سوریه را سیاسی دانست و افزود: ما موافق نیستیم که چند کشور محدود به نمایندگی از مردم سوریه تصمیم بگیرند و اجازه نخواهیم داد سرنوشت سوریه توسط تروریست ها تعیین گردد.

وی با اشاره به مذاکرات مثبت و سازنده اخیر با دمیستورا بر اهتمام جدی کشورمان در همکاری با سازمان ملل در حل مشکل سوریه تاکید نمود.

در ارتباط با تحولات عراق ، تقویت نیروی مسلح و ارتش، حفظ یکپارچگی این کشور و عدم مداخله خارجی مورد تاکید ایشان قرار گرفت.

معاون عربی و آفریقای وزارت امورخارجه با اشاره به گفت و گوهای اخیر ایران و عربستان و توافق دو طرف برای استمرار ان افزود: صرف نظر از برخی اظهارات طرف سعودی در فضای رسانه ای، استراتژی گفت و گوی جدی با عربستان را دنبال خواهیم کرد.

وی از سازمان ملل خواست تا به آزادی آقای نیکبخت دیپلمات ربوده شده ایرانی در یمن کمک کند.

معاون وزیرامورخارجه بر راه حل سیاسی در بحرین تاکید و اظهار کرد: گفت و گوی جدی به دور از دخالت های خارجی ، مشکل بحرین را حل خواهد کرد.

امیرعبداللهیان همچنین ضمن درخواست از سازمان ملل برای جلوگیری از اعدام شیخ نمر ، آزادی این روحانی عربستانی را برای متوقف کردن فرصت طلبی داعش و جریانهای تروریستی که به دنبال تشدید اختلاف شیعه و سنی هستند، ضروری دانست.

الیاسون با ابراز خرسندی از سفر به تهران ، نقش جمهوری اسلامی ایران در تحولات منطقه را مهم دانست و افزود،سازمان ملل به مشورت با ایران برای کمک به حل مشکلات منطقه اهتمام دارد.

قائم مقام دبیرکل سازمان ملل، افراط گرایی را مهمترین مشکل منطقه ذکر کرد و با ضروری دانستن شناسایی ریشه های افراط گرایی در منطقه، حل مشکلات موجود را مسئولیت جمعی دانست.

وی به حل سیاسی بحران سوریه تاکید کرد و گفت در این راستا توقف ارسال سلاح و کمک های مالی به تروریست ها ضروری است.

الیاسون از همکاری خوب دولت سوریه با سازمان ملل در امحای سلاح شیمیایی تقدیر کرد و نقش جمهوری اسلامی ایران در این زمینه را ستود.

قائم مقام دبیرکل سازمان ملل وحدت و ثبات در عراق و تقویت دولت جدید و توسعه مشارکت همه طرف ها در فرایند سیاسی عراق را مورد تاکید قرار داد.

وی با مهم برشمردن نقش ایران و عربستان ، ایجاد ثبات و امنیت در منطقه به خصوص در بحرین و یمن را در گرو همکاری دو کشور دانست.

دو طرف در این دیدار بر ضرورت همکاری ایران و سازمان ملل برای کمک به ثبات و آرامش در منطقه تاکید کردند.