به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری برنا، 'ولی الله سیف'  درحاشیه همایش بین المللی سرمایه گذاری همدان در جمع خبرنگاران افزود: در سه ماه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد مثبت چهار و شش دهم درصدی داشتیم و دراین بین نظام بانکی درمسیر درستی برای حمایت ازتولید قرار گرفته است.

وی ادامه داد: براساس برنامه ریزی درسال جاری و باتوجه به رکود تورمی که در اقتصاد وجود داشت، کل ظرفیت اعطای تسهیلات درنظام بانکی را برآورد و دربدو امر 240 هزار میلیارد تومان پیش بینی کردیم و سپس با تدابیر لازم به 280 هزار میلیارد تومان افزایش و ابلاغیه های لازم را به نظام بانکی کشور ارایه دادیم.

سیف بیان کرد: آمار آخر شهریورماه امسال نشان می دهد که این برنامه توانسته عملیاتی شود و حجم 146 هزار میلیارد تومان تسهیلات جدید را نظام بانکی به فعالیت های اقتصادی پرداخت کرده است.

وی خاطرنشان کرد: یکی از اولویت هایی که در اعلام سیاست ها گفته بودیم اینکه به دلیل شرایط رکود که خیلی از بنگاه های اقتصادی از خط تولید خود نمی توانستند استفاده کنند به دلیل محدودیت سرمایه در گردش، اولویت سال جاری را تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی باشد.

سیف افزود: این اولویت سبب شد تا عملکرد شش ماه نخست امسال نشان دهد که 60 درصد از کل تسهیلات نظام بانکی برای سرمایه در گردش صرف شده و در صنعت و معدن به 80 درصد رسیده و این علامت ان است که ظرفیت های تولیدی توانسته به حرکت در آید و رشد اقتصادی حاصل شود.

وی درباره درصد سود ارایه تسهیلات بانکی به سرمایه گذاران تاکید کرد: باید از سیاست های دستوری و روش های که منجر به سرکوب مالی در اقتصاد شود پرهیز کنیم و به این دلیل نرخ سپرده ارایه شده را 25 و 26 درصد تعیین کرده ایم.

وی خاطرنشان کرد: بانک ها به عنوان واسطه بین سپرده گذاران و گیرندگان تسهیلات، باید نقش خود را به صورت عادلانه رعایت کند و بر این اساس نرخ جذب سپرده حدود 22 درصد است و برمبنای آن نرخ 25 تا 26 درصدی تسهیلات به صنعت گران داده می شود.

همایش بین المللی سرمایه گذاری همدان با عنوان 'اقتصاد مقاومتی' از صبح امروز چهارشنبه در سالن همایش های استانداری همدان با حضور 500 سرمایه گذار داخلی و خارجی آغاز شد.