دومین کنفرانس بین المللی تغذیه (ICN2) به میزبانی سازمان خواربار و کشاروزی ملل متحد (FAO) و سازمان بهداشت جهانی (WHO) در مقر فائو ، با حضور هیأت عالی رتبه ایران از وزارت خانه های جهاد کشاورزی و بهداشت _ درمان و آموزش پزشکی از امروز آغاز شد.

ریاست هیات ایرانی حاضر در" آی سی ان 2 "که نخستین رویداد بین المللی در سطوح بالا در زمینه چالش های تغذیه قرن حاضر به شمار می آید، را دکتر اسکندر زند، معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی (تات) بر عهده دارد.


سوء تغذیه یکی از جدی ترین مشکلات حوزه سلامت و توسعه می باشد که کمتر مورد توجه قرار گرفته است. دفتر نمایندگی فائو در ایران نیز تصریح می کند که در حال حاضر حدود 805 میلیون نفر در جهان به صورت مدام از دریافت غذای کافی محروم هستند، حال آنکه 2 میلیارد نفر که حدود 30 درصد از جمعیت جهان را تشکیل می دهند نیز از کمبود ریزمغذی ها در وعده های غذایی خود رنج می برند.

سرج ناکوزی، نماینده سازمان خواربار و کشاروزی ملل متحد (فائو) در این رابطه خاطر نشان کرد، تجارب بدست آمده از اهداف توسعه هزاره سازمان ملل متحد به ما آموخته است که تنها راه دستیابی به نتایج قابل توجه در مواجهه با چالش های جهانی از طریق یک تعهد جمعی امکان پذیر خواهد بود.


شایان ذکر است، نخستین کنفرانس بین المللی تغذیه با شرکت رهبران کشورهای جهان و تعهد آنان به اقدام واحد و یکپارچه با هدف اطمینان از تحقق هدف رهایی از گرسنگی در سال 1992 برگزار شد.


آی سی ان 2 ، ارائه دهنده فرصتی مهم برای جامعه بین المللی است تا از این طریق به چالش های مرتبط با سو تغذیه بپردازد و انتظار می رود با اعلام بیانیه رم و چارچوب اجرایی مرتبط با آن زمینه های تعهد دوباره و اقدامات متمرکز برای مقابله با سوء تغذیه در دهه های آتی را فراهم سازد.


گفتنی است، نمایندگان دولت های 150 کشور، آژانس های سازمان ملل متحد، سازمان های بین الدولی، اعضای جامعه مدنی، بنیاد ها، بخش خصوصی، متخصصان از گوشه و کنار جهان و بیش از 75 وزیر کشاورزی و بهداشت نیز در کنفرانس مذکور شرکت دارند.
گفتنی است این کنفرانس از تاریخ 28 تا 30 آبان در وین برگزار میشود.