جواد آرین منش نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی رد گفتگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری برنا در خصوص اتفاقات اخیر مجلس و ممانعت برخی از نمایندگان از ایراد سخنرانی مطهری گفت: نمایندگان مختار و آزادند آنچه را که به مصلحت نظام و کشور می دانند را در تریبون مجلس بیان کنند و کسی نمی تواند مانع آزادی نمایندگان در بیان نظراتشان شود.

وی با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی دارای آیین نامه داخلی است که حقوق و وظایف نمایندگان در آن به صراحت بیان شده است افزود: نمایندگان تعهداتی در برابر مردم و قانون اساسی دارند که از آرمان های نظام و حریم اسلام دفاع کرده و از تریبون مجلس استفاده های مطلوب در جهت آرامش و توسعه کشور داشته باشند. 


وی با بیان اینکه نطق میان دستور فرصتی است که نظرات نمایندگان پیرامون مسایل داخلی و خارجی مطرح شود افزود: علی مطهری در صحن علنی مجلس و در زمان قانونی خود برای استفاده از تریبون مجلس موضوعاتی را مطرح کرد که پاسخ آن از در نامه ای از سوی قوه قضائیه داده شده بود و اگر اداره کننده مجلس طرح آن را مصلحت نمی‌دانست قادربود تابا استفاده از سازو کارهای پیش‌بینی شده واکنش هایی نشان دهد.

آرین منش افزود: اداره کننده جلسه اگر موضوع را خارج از دستور ارزیابی کرده و مخل نظم مجلس بداند که ممکن است طرح موضوع درجامعه تولید تنش کند ،اختیار دارد در گام اول با تذکر به نماینده ی در حال سخنرانی است  به او اخطار دهد درگام بعدی اختیار دارد تریبون را قطع کند و یا با اعلام تنفس نظم و کنترل را برقرار کند.

این عضو سابق کمیسیون اصل ۴۴ قانون اساسی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در هیچ جایی از آیین نامه داخلی مجلس پیش بینی نشده که نمایندگان با هیاهو و سروصدا مانع سخنرانی خطیب شده و نظم را بر هم بزنند.

وی ادامه داد: آنچه که از سوی برخی نمایندگان اتفاق افتاد که با هیاهو و اختلال مانع سخنرانی مطهری شدند با شئونات مجلس سازگاری ندارد و ایجاد چنین فضایی انعکاس بیرونی اش به نفع نظام نیست و متانت مجلس را زیر سوال خواهد برد.

این نماینده ادوار هفتم و هشتم مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مجلس به عنوان نهاد قانون گذار باید اقداماتش در چارچوب آیین نامه اجرایی باشد لذا لازم بود نمایندگان معترض زمان 2دقیقه ای باقی مانده مطهری را با منطق و استدلال قانونی پاسخ می‌داده و مواجه می‌شدند که این خود بیانگر رشد سیاسی و آزادی بیان در جامعه است.


وی در پایان گفت: ممکن است مطالبی که توسط مطهری بیان شده از دید ما به مصلحت نباشد اما نظام برای تمامی این شرایط پاسخی دارد، آن چه مذموم و نکوهیده است برخورد غیر متعارف و ایجاد تشنج و هیاهو و هوچی گری برای جلوگیری از نطق نماینده است که این عمل نه قابل پسند بوده و نه در شان مجلس است.