به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، وزارت جهاد کشاورزی با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد: واردات هرگونه ثبت سفارش جدید شکر خام و سفید همچنان ممنوع است و هیچگونه ثبت سفارش جدیدی از سوی این وزارتخانه در سالجاری انجام نشده است.  این وزارتخانه در اطلاعیه خود انتشار هرگونه خبر درخصوص صدور مجوز جدید واردات شکر از سوی این وزارتخانه را تکذیب کرده است.

در این اطلاعیه آمده است؛ وزارت جهادکشاورزی طی ابلاغیه ای از 10 فروردین ماه سال 93 هرگونه ثبت سفارش جدید شکرخام و سفید را ممنوع اعلام کرده و این ابلاغیه همچنان به اعتبار خود باقی است.

در این اطلاعیه تاکید شده که تمام شکرهای وارداتی امسال مربوط به ثبت سفارش سالهای 91 و 92 بوده است.

براساس مصوبه شورای اقتصاد قرار بوده 200 تومان از مابه التفاوت شکر وارداتی دریافت شده و به تولید داخل اختصاص یابد.

محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز روز گذشته(دوشنبه) در پنجاهمین سالگرد تاسیس صنعت پتروشیمی، واردات شکر را به بحث قیمت مربوط دانست و اعلام کرد: چون قیمت تمام شده شکر داخلی با احتساب نرخ ارز مبادله ای گرانتر از شکر وارداتی است، واردات شکر برای تامین نیاز داخلی توسط بخش خصوصی صورت می گیرد.

به گفته وی، واردات شکر سال گذشته دو برابر میزان فعلی بوده و به تاریخ فعلی نیز محدود نمی شود، چرا که طی سالیان گذشته نیز مصرف شکر بیش از تولید داخل بوده و چاره ای جز واردات نداشته ایم.