به گزارش سرویس بین الملل برنا به نقل از بی بی سی، یک سخنگوی ارتش فرانسه گفت که این هواپیماها زمانی که آماده حمله به نیروهای مخالف معمر قذافی بودند، در پایگاه مصراته هدف حمله قرار گرفتند.

گلوله باران شهر محاصره شده مصراته به وسیله ارتش لیبی هم در پی پرواز هواپیماهای نظامی ائتلاف بین المللی متوقف شده است.

یکی از شبه نظامیان در مصراته به خبرگزاری رویترز گفت: گلوله باران شهر متوقف شده و جنگنده های ائتلاف در حال پرواز برفراز مصراته هستند. گلوله باران زمانی متوقف شد که هواپیماها بر فراز شهر نمایان شدند. مصراته به کانون نبرد مخالفان دولت لیبی با ارتش معمر قذافی در شمال غرب این کشور تبدیل شده است.

مخالفان سرهنگ قذافی پیش از آغاز حملات هوایی ائتلاف بین المللی، کنترل شهرهای ساحلی در شمال شرق لیبی را به ارتش این کشور واگذار کرده بودند.

مخالفان حکومت لیبی با ادامه پیشروی به سوی غرب این کشور، شهر بریقه در هفتاد کیلومتری بندر نفتی اجدابیا را به تصرف در آورده اند. معترضان پیش تر توانسته بودند اجدابیا را از ارتش لیبی باز پس بگیرند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا هم در سخنرانی رادیویی روز شنبه خود از موفقیت ماموریت نظامی ائتلاف بین المللی خبر داد. اوباما گفت: از آنجایی که به موقع اقدام کردیم، جلوی یک فاجعه انسانی گرفته شد و زندگی غیرنظامیان نجات یافته است.

از دیگر تحولات روز شنبه مراجعه یک زن به هتل محل استقرار خبرنگاران خارجی در طرابلس، پایتخت لیبی بود. این زن با نشان دادن آثار ضرب و شتم بر صورت، گردن و پاهای خود از تعرض دسته جمعی گروهی از شبه نطامیان هوادار معمر قذافی به خود خبر داد. یک سخنگوی دولت لیبی ادعا کرد که این زن در حالت مستی به خبرنگاران مراجعه کرده و احتمالا بیمار روانی است.