به گزارش خبرنگار سیاسی برنا، محمود احمدی نژاد رییس جمهور اسلامی ایران در آئین رسمی دومین جشن جهانی نوروز گفت: نوروز فراتر از مرزهای جغرافیایی، نژادی، زبانی و جزء جدایی ناپذیری از فرهنگ الهی و انسانی مردمان منطقه ما و بسیاری دیگر از مردم جهان است.

رییس جمهور با بیان اینکه اجلاس های سالانه نوروز دارای پیام همبستگی ملل برای صلح و عدالت جهانی است، اظهار داشت: اکنون که نوروز در پرتو همکاری همدلی و پیگیری جمعی ما جهانی شده است، بی تردید با معرفی مناسب و درست ارزشهای این آیت الهی همه جهانیان از آن استقبال خواهند کرد چرا که پیام نوروز امید به آینده درخشان بشری و عبور از سختی ها و ناکامی هاست.

محمود احمدی نژاد در مراسم رسمی جشن جهانی نوروز ضمن تبریک عید نوروز به همه بشریت با بیان اینکه نوروز از مرزهای جغرافیایی، نژادی، زبانی فراتر رفته و جزء جدایی ناپذیری از فرهنگ الهی و انسانی مردمان منطقه ما و بسیاری دیگر از مردم جهان است، اظهار داشت: ارزش‌های نوروز از جمله نو شدن و حیات دوباره طبیعت، تولد و شروعی مجدد، زوال نومیدی و سستی و جوانه زدن امید، جوشش دوستی‌ها و محبت‌ها و صله ارحام و تقویت روابط انسانی از عناصر مشترك فهم و باور انسانی و الهی و فرصتی برای درس گرفتن از گذشته و نگاه به آینده است.

رییس جمهور افزود: نوروز به عنوان بخش تفكیك‌ناپذیری از فرهنگ مشترك همه ما، انسان‌ها را به فراسوی مرزهای جغرافیای، نژادی و زبانی منتقل می‌كند، از اینرو در بسیاری از کشورهای آسیایی، آفریقایی،‌آمریكای لاتین و حوزه بالكان جشن گرفته می‌شود.

احمدی نژاد با بیان اینکه نوروز بر توحید و احترام و عشق به انسان‌ها بنا شده است، اظهار داشت: نوروز نماد یك فرهنگ متعالی است كه می‌تواند به طور مستمر الهام‌بخش باشد و هر سال جلوه‌ها و معانی جدیدی ارائه نماید.

رییس جمهور در ادامه با اشاره به اینکه مشکل جامعه بشری دوری برخی از دولت‌ها از ارزش‌های انسانی و متعالی است از گسترش دخالت بعضی دولت های خودخواه و استکباری در امور ملت ها و كشورها اظهار تاسف کرد و خاطر نشان کرد: این دولت‌ها فقط به دنبال بسط سیطرة خود و تامین منافع نامشروع خود هستند و هیچ ارزشی برای ملت‌ها و النسان‌ها قائل نیستند و علی رغم ادعاهای انسان دوستی اجازه نمی‌دهند ملت‌ها خودشان نسبت به سرنوشت خود تصمیم بگیرند.

احمدی نژاد خاطر نشان کرد: دولت های خودخواه و استکباری علی‌رغم درس‌های روشنی كه مردم عراق و افغانستان به آنان داده اند و علی‌رغم تنفر عمومی مردم جهان، بر تكرار اشتباهات خود اصرار می‌ورزند و با بهانه‌ تراشی های مختلف، مردم بی‌گناه و غیرنظامی را بمباران و زیربناها را ویران می‌كنند تا زمینه را برای تسلط و حضور شركت‌های وابسته به حزب و گروه خود در آن كشورها فراهم كنند.

رییس جمهور اضافه کرد: حفظ شریان انرژی ارزان به غرب و ایجاد جنگ برای خروج از ركود و حل مشكلات اقتصادی سرمایه‌‌داران از سیاست‌های دولت های استکباری به منظور سلطه بر منطقه است.

احمدی نژاد با اظهار تاسف از اینکه دولت آمریكا و متحدان او مصالح خود را در جنگ با دیگران، منافع خود را در غارت منابع سایر ملت‌ها و بهبود وضعیت خراب اقتصادی خویش را در ویرانی زیربناها و اقتصاد سایر كشورها جست‌وجو می‌كنند، گفت: آنان هر جا که اقتضاء كند در كنار حاكمان مستبد و در مقابل ملت‌ها می‌ایستند و هر جا لازم بدانند وابستگان خود را فدای منافع خود می‌كنند.

رییس جمهور خاطر نشان کرد: نماد آمریكا و متحدان او، هواپیماهای جنگی، موشك‌ها و بمب‌ها هستند كه دائم آنها را از رسانه‌های خود به رخ مردم دنیا می‌كشند و حاصل آن كشتار، فقر و تحقیر ملت‌هاست. آنان به هیچ ارزشی از ارزش‌های الهی و انسانی پایبند نیستند. همه را زیر پای خود له كرده‌اند و هر جا وارد می شوند، كینه، غم، یاس و خرابی و مرگ را می گسترانند و این در حالی است که در منطقه ما و هر جا كه سفره نوروز پهن است ارزش‌های انسانی، همگرایی، حیات و بالندگی و خدمت و احترام به حقوق دیگران در اوج قرار دارد.

احمدی نژاد نوروز را معرف فرهنگ و ارزش‌های مردمان حوزه فرهنگی نوروز دانست و گفت: این همان فرهنگی است كه در جهت مصالح بشری قرار دارد و ضد تجاوز و ظلم می باشد.

رییس جمهور با تاکید بر اینکه نوروز زمینه‌ساز روابط عمیق و گسترده انسانی بین انسان‌ها و ملت‌هاست، تصریح کرد: نوروز فرصت ارزشمندی در تعاملات سازنده و تأمین منافع و مصالح ملت‌های حوزه نوروز و سایر ملت‌های جهان است. در این فضای برادرانه بر دوستی‌های خود پای می‌فشاریم و بر تعمیق روابط پایدار و گسترش آن تأكید می‌كنیم.

احمدی نژاد با اشاره به اینکه زمستان بشریت رو به پایان و بهار انسانیت در راه است، خاطر نشان کرد: تجلی حقیقی نوروز آنگاه است كه خداپرستی، عدالت و عشق در جهان حاكم شود و اثری از ظلم و تبعیض و ظالم و متجاوز باقی نماند و به لطف الهی طلیعه چنین روزی آشكار شده است.

رییس جمهور گفت: به بن بست رسیدن مكاتب مادی و رسوایی زورمدارانی كه فرهنگ و اندیشه خود را غایت و نهایت اندیشه و فرهنگ بشری معرفی می‌كردند از یك طرف، و جهانی شدن انسان و تشنگی مردم جهان به عدالت و پاكی از طرف دیگر، زمینه‌ساز ظهور یگانه نجات‌بخش بشریت، پیشوای موحدان و صالحان و بهار حقیقی مردمان و خرمی دوران است. او خواهد آمد و با كمك صالحان و نوروزیان یگانه‌پرستی، یكرنگی، عدالت و عشق را به انسان هدیه خواهد كرد.