به گزارش سرویس سیاسی برنا، به نقل از اداره کل اطلاعات و مطبوعات وزارت امور خارجه ، در دیدار آقایان صالحی و مرداف، بر علاقه دو کشور برای تحکیم مناسبات دو جانبه تهران- عشق آباد در همه ابعاد سیاسی، اقتصادی و فرهنگی تاکید شد.

وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان ضمن گفتگو و رایزنی برای تشکیل اجلاس آتی کمیسیون مشترک دو کشور و نشست کمیسیون امور کنسولی در سه ماهه اول سال جاری در عشق آباد، بر اهمیت ایجاد تسهیلات بیشتر برای تجار و بازرگانان دو کشور تاکید کردند.

تاکید بر ادامه مشورت ها در زمینه های مختلف مناسبات و ارتقاء سطح مبادلات و همکاری های دو کشور از دو میلیارد دلار به ده میلیارد دلار از دیگر محورهای گفتگوهای آقایان صالحی و رشید مرداف بود.

وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان همچنین ضمن تاکید بر اهمیت پیگیری جدی توافقات ترانزیتی نخستین اجلاس چهار جانبه ایران، ترکمنستان ، ازبکستان و عمان که آبان پارسال در تهران برگزار شد، ابراز امیدواری کردند، دومین نشست این اجلاس در آینده نزدیک برگزار شود.

آقایان صالحی و ادوارد نعلبندیان وزیر امور خارجه ارمنستان نیز در دیدار جداگانه گسترش و تحکیم مناسبات و همکاری های تهران- ایروان را در تمامی عرصه هامورد تاکید قرار دادند.

وزرای امور خارجه ایران و ارمنستان با توجه به روابط سیاسی خوب دو کشور، بر ایجاد زمینه های سرمایه گذاری مشترک تاکید کردند.

تقویت همکاری های تهران- ایروان در زمینه انرژی از دیگر محورهای مذاکرات آقایان صالحی و ادوارد نعلبندیان بود.

همچنین وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و افغانستان امروز در آستانه برگزاری جشن جهانی نوروز در تهران ملاقات و پیرامون مناسبات دو جانبه، رویدادهای منطقه ای و تحولات بین المللی رایزنی و تبادل نظر کردند.

علی اکبر صالحی در این دیدار با تاکید بر ثبات ، امنیت و توسعه در افغانستان اظهار داشت: ملت افغانستان با هوش و درایتی که دارند خودشان می توانند بدون حضور خارجی کشورشان را اداره کنند.

زلمای رسول وزیر امور خارجه افغانستان نیز از مساعدتها و خدمات 30 ساله جمهوری اسلامی ایران به ویژه از پذیرایی اتباع افغان در ایران تشکر و قدردانی کرد.