به گزارش سرویس بین الملل برنا به نقل از بی بی سی، تعطیلی بخش هایی از دولت آمریکا به دنبال تعویق در تصویب بودجه این کشور به اقتصاد واشنگتن ضربه مهلکی وارد می کند.

در حالی که نمایندگان دموکرات و جمهوریخواه کنگره آمریکا تلاش می کنند، بن بست بودجه که خطر تعطیل شدن بخش هایی از دولت را به همراه دارد را به سرانجام روشنی برسانند، به نظر می رسد در صورت عدم توافق این دو حزب اقتصاد آمریکا با ضربه بزرگی مواجه خواهد شد.

گفتنی است اگر توافقی در این زمینه حاصل نشود، صدها هزار کارگر دولتی بیکار خواهند شد و مراکزی مانند باغ وحش ها، موزه ها، پارک های ملی، موزه ها و دفاتر گذرنامه تعطیل می شوند و کارکنان آنها بدون دریافت حقوق مجبور به خانه نشینی خواهند شد.

همچنین احتمال می رود با گسترش بحران حقوق بازنشستگی افراد میانسال هم قطع شود.

لازم به ذکر است بیکار شدن قریب به 80 هزار آمریکایی و برآورد تبعات سنگین عدم همکاری احزاب آمریکایی با یکدیگر موجب شد باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده در روزهای گذشته از مذاکره کنندگان بخواهد مانند "افراد بالغ" رفتار کنند و اختلافات را کنار بگذارند.

این درحالی است که بسیاری از رسانه های غربی شب گذشته را، شب بسیار سختی برای اوباما توصیف کردند که در آن امید چندانی به دستیابی به راه حلی برای گشودن این بن بست مشاهده نمی شد.

سال مالی آمریکا در تاریخ 30 سپتامبر پایان می یابد و در صورت عدم توافق احزاب مختلف بخش هایی از دولت این کشور از نیمه شب فردا تعطیل خواهند شد.

لازم به ذکر است آخرین بن بست مشابه در مذاکرات بودجه آمریکا در سال 1996 همزمان با ریاست جمهوری بیل کلینتون رخ داد بود.

البته در آن زمان مردم آمریکا حزب رقیب دولت، یعنی جمهوری خواهان را مقصر تعطیلی سه هفته ای بخش هایی از دولت شناختند و اکنون نیز جان بونر، رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا در کانون انتقادهای مردم قرار دارد.

گفتنی است جمهوری خواه ها بخصوص شاخه رادیکال آنها یعنی اعضای تی پارتی دولت اوباما را برای کاهش بودجه تا سقف 40 میلیارد دلار تحت فشار قرار داده اند.