به گزارش سرویس بین الملل برنا به نقل از بی بی سی، آلاسان اواتارا که از سوی جامعه بین المللی به عنوان رئیس جمهور ساحل عاج به رسمیت شناخته می شود، در سخنانی تلاش کرد اتحادیه اروپا را نسبت به لغو تحریم ها ترغیب کند تا اقتصاد این کشور تقویت شود.

این در حالی است که نیروهای وفادار به اواتارا اکنون بندر سن پدرو را که محل اصلی صادرات کاکائو از این کشور است، تحت کنترل خود در آورده اند و اکنون اواتارا خواستار از سر گیری تجارت با اتحادیه اروپا شده است

ساحل عاج بزرگترین تولیدکننده کاکائو در جهان است، اما بی ثباتی و خشونت ها در پی انتخابات مناقشه برانگیز ریاست جمهوری شدیدا به این صنعت ضربه زده است.

اگرچه مقام های انتخاباتی اواتارا را برنده انتخابات تشخیص دادند، اما لوران باگبو اصرار دارد که برنده دور دوم انتخابات بوده است.

همزمان با این مسئله سازمان های امدادی نسبت به عمیق تر شدن بحران انسانی در ابیجان هشدار داده و اعلام کرده اند که امکانات اولیه ساکنان شهر مانند آب و برق قطع شده و کمبود مواد غذایی نیز وجود دارد.

در پی چند روز نبردهای شدید میان هواداران اواتارا و باگبو و بر اساس اظهارات شاهدان عینی، اجساد بسیاری از کشته شدگان این حوادث در خیابان ها رها شده است.