به گزارش سرویس سیاسی برنا، به دنبال وقوع زلزله و سونامی در ژاپن و نقص به وجود آمده در تأسیسات هسته ای این کشور که به نشت تشعشعات هسته ای منجر شد، بحث ایمنی نیروگاه های هسته ای به ویژه راکتور بوشهر در کانون توجه قرار گرفت و بستر دیگری را برای فضاسازی علیه فعالیت اتمی ایران فراهم کرد.

در این میان خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز با انتشار گزارشی تحت عنوان "نیروگاه هسته ای بوشهر در ایران زلزله خیز واقع شده"، به تشریح تفاوت های طراحی و ساختاری نیروگاه بوشهر و نیروگاه فوکوشیما پرداخت و به رغم تیتر منفی، به ایمنی بالای نیروگاه بوشهر اذعان کرد.

در این گزارش آمده است: ایران ساخت نخستین تأسیسات هسته ای خود را به پایان رسانده و انتظار می رود سال جاری برق آن وارد مدار شود.

این خبرگزاری آمریکایی در ادامه مطلب خود با اشاره به زلزله 11 مارس شمال ژاپن نوشت: این سونامی و زلزله فعالیت پمپ خنک کننده و سایر سیستم های امنیتی نیروگاه فوکوشیما را از کار انداخت و ظرف چند روز ساختمان 3 راکتور هسته ای منفجر شد و تشعشعات آن در محیط زیست انتشار یافت.

آسوشیتدپرس با اشاره به اینکه ژاپن مستعد زلزله است، افزود: گفته می شد صنعت هسته ای ژاپن در مقابل زلزله ایمن است، اما حادثه اخیر نشان داد که بهترین طرح ها نیز برخی اوقات قادر به مقابله با نیروهای طبیعی نیستند. ایران نیز کشور دیگری است که به زلزله خیز بودن معروف است. طی سال گذشته ده ها هزار نفر به همین دلیل جان خود را در این کشور از دست داده اند.

در این مطلب با اشاره به اینکه ایران اکنون در حال ورود به عصر هسته ای است، آمده: اولین نیروگاه هسته ای ایران که در بوشهر در ساحل خلیج فارس واقع شده، تکمیل شده و به زودی فعالیت تولید برق خود را آغاز می کند.

محمود سهیمی، استاد دانشگاه کالیفرنیای جنوبی در این رابطه گفت: هنگام تعیین مکان تأسیسات هسته ای، زلزله خیر بودن منطقه نیز بررسی می شود.

وی افزود: اولین نکته ای که سازمان انرژی اتمی ایران انجام داد، مطالعات گسترده درباره امنیت راکتور اتمی بوشهر در مقابل زلزله بود. تأسیسات هسته ای معمولا در مکانی ساخته می شوند که زلزله کمتری رخ می دهد و تا جایی که من می دانم گسل فعالی در جنوب ایران جایی که نیروگاه بوشهر واقع شده، وجود ندارد.

بر اساس این گزارش، نیروگاه یک هزار مگاواتی بوشهر که توسط روس ها ساخته شده، با نمونه های غربی قابل مقایسه است.

"آپندرا روهاتگی"، دانشمند ارشد هسته ای در لابراتوار ملی بروکهاون واقع در نیویورک که با این نوع راکتورها آشناست، در این باره گفت: نیروگاه بوشهر آخرین نمونه طراحی شده توسط روس هاست که با طرح های غربی برابری می کند. همه آنها سیستم امنیتی یکسانی دارند و همه آنها از سیستم مهار خوبی برخوردارند.

در این گزارش آمده است: راکتور بوشهر کاملا متفاوت از راکتور چرنویل اوکراین است که سال 1986 منفجر شد. راکتور ایران برعکس تأسیسات چرنویل در یک حفاظ فولادی و بتونی بازدارنده قرار گرفته. این حفاظ به گونه ای طراحی شده تا مانع انتشار تشعشعات و آلوده شدن محیط زیست شود. در واقع اگر اتفاقی رخ دهد، لایه های چندگانه این حفاظ می تواند مانع انتشار تشعشات شود، استحکام آن نیز می تواند مانع انفجار در داخل و یا خارج ساختار تأسیسات شود.