به گزارش سرویس سیاسی برنا به نقل از اداره كل اطلاعات و مطبوعات وزارت امور خارجه، در پی تلاش‌های صورت گرفته، دیپلمات‌ها و ایرانیان مقیم ساحل عاج كه در آن كشور گرفتار شده بودند، به محل امنی در ساحل عاج انتقال یافتند.

این اقدام به دنبال تماس تلفنی علی‌اكبر صالحی وزیر امور خارجه كشورمان با همتای فرانسوی خود، تلاش‌های همه‎جانبه وزارت امور خارجه و هماهنگی نیروهای سازمان ملل صورت گرفت.

بر اساس این گزارش به دنبال تشدید درگیری‌های اخیر در ساحل عاج و گسترش دامنه آن در شهر ابیجان و قرار گرفتن سفارت كشورمان در كانون این درگیری‌ها، طی روزهای اخیر تلاش‌های گسترده‌ای از سوی وزارت امور خارجه كشورمان در جهت حفظ جان و تامین سلامت دیپلمات‌ها و ایرانیان مقیم و خروج آنها از محل درگیری‌ها صورت گرفت.

در این ارتباط با توجه به حضور نیروهای فرانسوی در ساحل عاج علی‌اكبر صالحی وزیر امور خارجه روز پنج‎شنبه در یك تماس تلفنی با آلن ژوپه وزیر خارجه فرانسه خواستار همكاری این كشور در حفظ جان و خروج دیپلمات‌ها و ایرانیان مقیم شد كه خوشبختانه سرانجام در نتیجه این تلاش‌ها صبح امروز (جمعه) آنها موفق شدند از محل سفارت در كانون درگیری‌ها خارج و در محل امنی در ساحل عاج استقرار یابند.

این گزارش حاكی است كه پیش از این نیز سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد طی دیدار با دبیركل این سازمان بر مسئولیت سازمان ملل برای حفظ جان دیپلمات‌ها و ایرانیان مقیم در ساحل عاج تأكید و خواستار اقدام لازم از سوی این سازمان شده بود، همچنین سفارت جمهوری اسلامی ایران در پاریس نیز در این راستا تماس‌های مختلفی با مقامات دولت فرانسه به عمل آورده بود.

بر اساس این گزارش تلاش‌ها برای خروج آنها از ساحل عاج و بازگشت به ایران در اولین فرصت ممكن همچنان ادامه دارد.