علی اکبر صالحی، در کنفرانس خبری مشترک با وزیر خارجه اروگوئه در پاسخ به سؤال خبرنگار سیاسی برنا، درباره دعوت وی از همتای مصری‌اش برای سفر به تهران، گفت: از زمانی که قیام مصر به وقوع پیوست و موجب شد حسنی مبارک، رییس جمهور سابق این کشور کنار برود و نخست وزیری که برآمده از اراده قیام کنندگان مصر است، به همراه وزرایش برسر کار بیایند، ایران اعلام آمادگی کرد با توجه به روابط دیرینه 2 کشور در جهان اسلام، منطقه و دنیا، آماده برقراری ارتباط با قاهره است.

وی با اشاره به اعلام آمادگی نبیل العربی، وزیر خارجه مصر برای باز کردن فصل جدید از روابط با ایران اظهار داشت: ما آماده پذیرایی از وزیر خارجه مصر در تهران هستیم و همینطور آماده‌ایم در قاهره حضور یابیم، این رایزنی ها اکنون در حال انجام است.

رییس دستگاه دیپلماسی کشور با اشاره به روابط خوب 2 کشور و همینطور مشترکات ایران و قاهره خاطرنشان کرد: کمتر کشورهایی را می توان یافت که بالقوه به هم نزدیک باشند، متأسفانه طی 30 سال گذشته، مسایل سیاسی، 2 ملت را از هم دور نگه داشته بود. از این رو علاوه بر برقراری ارتباط، باید برای جبران این 30 سال تلاش کرد.

صالحی تصریح کرد: مصر جایگاه ویژه ای در جهان و منطقه دارد. از این رو همکاری ما با این کشور امری اجتناب ناپذیر است که می توان در ثبات، صلح و امنیت مؤثر باشد.