به گزارش خبرنگار سیاسی برنا، علی اکبر صالحی در کنفرانس خبری مشترک با وزیر خارجه اروگوئه را کشور بسیار مهی در آمریکای لاتین عنوان کرد که عضو اتحادیه مرکوسور یکی از ارگان های تجاری بزرگ متشکل از برزیل، آرژانتین و اروگوئه در آمریکای لاتین است.

وی با اشاره به اینکه اروگوئه امکانات کشاورزی و دامداری بسیار خوبی دارد، افزود: دو کشور می توانند مکمل هم باشند و در ابعاد صنعتی و تکنولوژی به یکدیگر خدمات بدهند در واقع اروگوئه می تواند در تامین محصولات کشاورزی و دامداری، مثل برنج و گوشت بازار خوبی در ایران داشته باشد.

صالحی با اشاره به اینکه صحبت های مقدماتی در این رابطه انجام شده، ابراز امیدواری کرد: پس از گذراندن مراحل لازم، ایران شاهد واردات مایحتاج غذایی خود از اروگوئه باشد.

وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه روابط تجاری دو کشور در حال حاضر چندان قابل ذکر نیست، گفت: امیدواریم سال جاری روابط تجاری ایران و اروگوئه به چند 10 میلیون دلار برسد.

وی با بیان اینکه با همتای خود درباره موضوعات منطقه ای و همینطور تحولات اخیر به خصوص وضعیت بحرین گفت و گو کرده است، اظهار داشت: شاهد رفتارهای دوگانه ای از سوی کشورهای عربی هستیم. آنها به برخی کشورها در حمایت از مردم نیرو اعزام می کنند و در برخی دیگر از کشورها، علیه مردم. در واقع هیچ کدام از رفتارهای غرب به مصلحت مردم نیست و صرفا در راستای منافع خود انجام می شود.

وزیر امور خارجه اروگوئه نیز با اشاره به اینکه کشورش مایل است در زمینه تولیدات صنعتی، کشاورزی و تکنولوژیک روابط خود را با ایران گسترش دهد، گفت: در حال حاضر دو کشور موافقت کرده اند 200 هزار تن برنج و 40 هزار تن گوشت از اروگوئه به ایران صادر شود.

وی ادامه داد: هر دو کشور قصد دارند روابط اقتصادی و تجاری خود را به حداکثر برسانند.


وزیر خارجه اروگوئه با بیان اینکه دولت این کشور با ایران روابط دیرینه ای دارد، اظهار داشت: این گفت و گوها موجب نزدیکی هر چه بیشتر دو طرف خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه با صالحی درباره تحولات اخیر منطقه نیز گفت و گو کرده است، تاکید کرد: ما مخالف هر گونه مداخله خارجی و مداخله نظامی در لیبی، بحرین و یمن هستیم.